Підготовка документів до записів на рахунках за ознаками дебет — кредит. Бухгалтерське проведення
Для того щоб записати господарську операцію на рахунки, необ-хідно визначити кореспонденцію бухгалтерських рахунків і скласти бухгалтерське проведення. Процес визначення взаємопов’язаних рахунків на підставі госпо-дарського процесу (операції) називається контируванням (від італ. сonto — рахунок). Приклад 1. Виконано господарську операцію — на склад оприбу-тковано матеріали на суму 2 тис. грн., за які постачальникові не сплачено. За змістом цієї операції взаємопов’язаними будуть рахун-ки «Матеріали» і «Кредитори». «Матеріали» — рахунок активний, а «Кредитори» — пасивний. За активним рахунком збільшення є де-бетом, за пасивним — кредитом. Контирування буде таким: дебет рахунку «Матеріали» — 2 тис. грн. кредит рахунку «Кредитори» — 2 тис. грн. Приклад 2. Із розрахункового рахунку підприємства для погашення заборгованості банку (за раніше отриманою позикою) перераховано 25 тис. грн. Взаємопов’язаними будуть такі рахунки: «Розрахунковий рахунок» і «Позички банку». «Розрахунковий рахунок» — активний. На ньому стане менше коштів, тобто запис буде за кредитовою озна-кою. «Позички банку» — пасивний рахунок. На ньому стане менше за-боргованості. На пасивному рахунку запис за характером зменшення роблять згідно з дебетовою ознакою. Таблиця 1 Журнал реєстрації господарських фактів (явищ або процесів) за___________________(місяць) 200__р. № з/п Зміст запису Сума, грн. Зміни в стані А = П (кореспондуючі рахунки) дебет кредит 1 На склад оприбутковані ма-теріали, за які постачальни-кові ще не сплачено 2000 Матеріали Кредитори (по-стачальники) 2 Перераховано з розрахунково-го рахунку підприємства для погашення заборгованості і т. д. 25000 Позички банку Розрахунковий рахунок Контирування буде таким: дебет рахунку «Позички банку» — 25 тис. грн. кредит рахунку «Розрахунковий рахунок» — 25 тис. грн. Кожний проконтирований господарський факт — явище або процес — реєструють у спеціальному журналі. Процес реєстрації супроводиться присвоєнням кожному контируванню певного номера (табл. А.8.9). Проконтирований та зареєстрований у журналі господарських фактів під певним номером господарський факт (операція) назива-ється бухгалтерським проведенням.
Меморіальний ордер
Для того щоб записати на рахунках проконтировану і зареєст-ровану господарську операцію, названу бухгалтерським проведенням, складають меморіальний ордер. Меморіальний ордер (табл. 2) являє собою бланк, де запи-сано бухгалтерське проведення. Зауважимо, що останнім часом бланк вже не заповнюють, а лише на первинному документі склада-ють бухгалтерське проведення. Таблиця 2 Меморіальний ордер № 1 за__________________200__р. Підстава (посилання) на доку-мент (або зміст) За дебетом рахунку За кредитом рахунку Сума, грн. На склад оприбутковано матеріали, за які постача-льникові не сплачено «Матеріали» «Кредитори» (постачальники) 2000
Додаток _______(аркушах) Головний бухгалтер ________________(підпис)
Як було щойно зазначено, в бухгалтерському балансі відбува-ються тільки чотири типи операцій. Проте за характером госпо-дарських фактів їх налічується кілька мільйонів видів. Тому потріб-но оволодіти методикою складання бухгалтерського проведення.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Підготовка документів до записів на рахунках за ознаками дебет — кредит. Бухгалтерське проведення» з дисципліни «Бухгалтерський облік»