ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Економіка праці » Статистика праці

ВИМІРЮВАННЯ РІВНЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ
Одним з найважливіших аспектів вивчення використання тру-дових ресурсів є аналіз результативності праці в процесі вироб-ництва товарів і послуг: вимірювання рівня динаміки продуктив-ності праці, вивчення чинників зростання продуктивності праці.
Рівень продуктивності праці може бути виражений двома по-казниками:
• кількістю продукції, що виробляється за одиницю часу (цей показник називається середнім виробництвом продукції за оди-ницю часу або продуктивністю праці);
• витратами часу на одиницю продукції (цей показник назива-ється трудомісткістю одиниці продукції).
Уведемо позначення: кількість продукції Q, витрати праці Т, середнє виробництво продукції за одиницю часу (продуктивність праці) W(W = Q/T); трудомісткість (t = T/Q).
Перший показник є прямим показником продуктивності праці, оскільки, чим більша величина цього показника, тим вища проду-ктивність праці. Другий показник є зворотним, оскільки, чим ме-нша величина цього показника, тим вища продуктивність праці.
Звідси випливає, що виробництво продукції за одиницю часу і трудомісткість продукції є зворотними величинами, тобто спо-стерігаємо такі співвідношення:

Наприклад, обсяг виробленої продукції становив 2000 оди-ниць, а затрати праці 1000 людино-годин. Отже, що за одну годину один працівник виробляє дві одиниці продукції
(W = = 2000 : 1000 = 2 од. / люд.-год.) і на виробництво кожної оди-ниці продукції було затрачено: t = 1000/2000 = 0,5 люд.-год./од. чи t = = 1/W = 1/2 = 0,5 люд.-год./од.
Звернемось перш за все до показника виробництва продукції за одиницю часу, що найчастіше використовується в економічних розрахунках. При розрахуванні рівня продуктивності праці як продукція, так і витрати праці можуть бути виражені в різних одиницях вимірювання. Розглянемо знаменник показника вироб-ництва продукції за одиницю часу — затрати праці на виробниц-тво продукції (Т). Вони можуть бути виміряні:
• у відпрацьованих людино-годинах;
• у відпрацьованих людино-днях;
• у відпрацьованих людино-місяцях, людино-кварталах або людино-роках (ці одиниці часу еквівалентні середній чисельності працівників за відповідний період).
Відповідно розрізняють показники рівня продуктивності пра-ці: середньогодинне, середнедньодобове, середньомісячне, сере-дньоквартальне, середньорічне виробництво продукції.
Якщо затрати праці виміряні у відпрацьованих людино-годинах (Тг), отримують показник середньогодинного виробництва продукції (Wгод), який характеризує середній обсяг продукції, ви-робленої одним робітником за одну годину фактично відпрацьо-ваного часу:

де Тг — кількість відпрацьованих люд.-год.
Якщо затрати праці, виміряні у відпрацьованих людино-днях (Тд), отримують показник середньодобового виробництва проду-кції (Wдоб), який відображає середній обсяг продукції, виробленої одним робітником за одну відпрацьовану добу:

Рівень середньодобової продуктивності праці залежить від двох чинників: середньогодинного виробництва продукції і міри використання тривалості робочого дня, тобто наявності втрат ро-бочого часу протягом зміни (за всіма причинами).
Покажемо взаємозв’язок між двома розглянутими показника-ми рівня продуктивності праці:

де L — середня фактична тривалість робочого дня.
Наприклад, припустимо, що при виробництві 20 000 од. продукції затрати праці становлять за місяць 10 000 люд.-год., або 1280 люд.-днів. Розрахуємо показники рівня продуктивності праці.
од./ люд.-год.;
од./ люд.-день
або
год. (середня фактична тривалість робочого дня).
од./ люд.-день.
Якщо затрати праці виміряні середньообліковою чисельністю робітників, отримують показник середньомісячного, середньо-квартального або середньорічного виробництва продукції в роз-рахунку на одного середньооблікового робітника (Wміс) (залежно від того, до якого періоду відносяться обсяг продукції і чисель-ність робітників — місяця, кварталу, року):

де — середньооблікова чисельність робітників.
Середньомісячне виробництво залежить від середньодобового виробництва і від кількості днів, відпрацьованих у середньому одним середньообліковим робітником:

де — середня фактична тривалість робочого періоду в днях.

де середня фактична тривалість робочого періоду (в годи-нах) — кількість годин у розрахунку на одного робітника.
Наступний показник — показник середньомісячного (кварта-льного, річного) виробництва продукції в розрахунку на одного середньооблікового робітника основної діяльності (Wміс. осн) (у промисловості — промислово-виробничого персоналу):

де — середньооблікова чисельність робітників основної діяльності.
Взаємозв’язок з вищевказаними показниками рівня продуктивності праці такий:

де d — частка робітників у загальній чисельності працівників ос-новної діяльності.
Наприклад, середньооблікова чисельність робітників в даному місяці становила 60 чол., а всіх працівників основної діяльності — 66 чол. Розрахуємо показники продуктивності праці:
од. у розрахунку
на одного робітника за місяць;
дня;
од. у розрахунку
на одного робітника за місяць.
Невелика розбіжність пов’язана з округленням результатів розрахунку середньодобового виробництва продукції і середньої тривалості робочого періоду:

од. в розрахунку на одного робітника за мі-сяць, або
од. у розрахунку на одного робітника за місяць.
Звернемося тепер до чисельника прямого показника продук-тивності праці — обсягу продукції, виробленої за даний період. Залежно від вибору одиниць вимірювання продукції розрізнюють натуральний, трудовий і вартісний методи вимірювання рівня продуктивності праці.
Натуральний метод. В основі методу лежить облік продукції в натуральних одиницях вимірювання: штуках, метрах, тоннах тощо. Рівень продуктивності праці при цьому виражається кіль-кістю штук, метрів, тонн продукції, вироблених за одиницю часу:

де Q — обсяг продукції в натуральних одиницях вимірювання. Перевагами цього методу є простота розрахунку, наглядність, об’єктивність вимірювання рівня продуктивності праці. Водно-час сфера використання натурального методу вельми обмежена. Він може застосовуватися тільки на підприємствах, дільницях виробництва, у галузях, де виробляється однорідна продукція або ведеться облік витрат робочого часу на кожен вид продук-ції, що виробляється. Використання умовно-натуральних оди-ниць вимірювання продукції дає змогу дещо розширити сферу застосування натурального методу вимірювання рівня продук-тивності праці.
Наприклад, на підприємстві працівниками основної діяльності відпрацьовано за період, що розглядається, 420 людино-днів, а випуск продукції характеризується даними гр. 1, 2 (див. табл. 1).

Таблиця 1
ОБСЯГ ПРОДУКЦІЇ ПІДПРИЄМСТВА ЗА ВИДАМИ ПРОДУКЦІЇ
Вид
продукції Вага однієї банки, г Обсяг
виробництва,
тис. шт. Коефіцієнт
перерахунку
в умовні банки 250 г
(гр. 1 : 250) Обсяг виробництва
в умовно-натуральному вираженні, тис. шт.
(гр. 2  гр. 3)
А 1 2 3 4
а 350 50 1,4 70
b 200 100 0,8 80
c 200 40 0,8 32
d 250 30 1,0 30
Усього — 220 — 212

Визначимо загальний обсяг виробництва у вигляді кількості вироблених банок однієї маси (у перерахунку на 250-грамові банки). Для цього в гр. 3 розрахуємо коефіцієнт переведення в умов-ні 250-грамові банки (350 / 250 = 1,4 тощо). Тепер можемо обчи-слити (гр. 4) кількість продукції в умовно-натуральному виразі (у перерахунку на 250-грамові банки) (50  1,4 = 70 тощо).
Розділивши загальний обсяг виробництва на затрати праці, визначимо рівень продуктивності праці:
шт.
у розрахунку на одного працівника за період, що розглядається.
Трудовий метод. В основі методу лежить вимірювання обсягу виробленої продукції в нормо-годинах робочого часу. Вимірюва-чем різних видів продукції або робіт при цьому є нормативна трудомісткість.
Наприклад, у цеху виробляється два види продукції а і b. Про-дукції a вироблено 1000 шт. (q) при нормативних затратах робо-чого часу 0,9 год. У розрахунку на одиницю виробу (tн), а продукції b — 500 шт. (q) при нормативній трудомісткості 0,4 год (tн). Визначимо загальний обсяг виробленої продукції в трудовому виразі:
нормо-год.
Для розрахунку рівня продуктивності праці обсяг продукції, виражений у нормо-годинах, зіставляється з фактичними затра-тами праці. У результаті отримують виробництво продукції в но-рмо-годинах у розрахунку на одну відпрацьовану годину, день або на одного працівника за місяць, квартал, рік.

де Q — обсяг виробництва в трудових одиницях вимірювання.
Наприклад, фактично відпрацьовано 1000 людино-годин. Тоді отримаємо W = 1100/1000 = 1,1 нормо-годин продукції за одну відпрацьовану людино-годину.
Отриманий результат можна розглядати також як показник ви-конання норм виробітку. Справді, якщо припустити, що фактичні затрати праці (1000 людино-годин) дорівнюють 100 %, то нормати-вні затрати на той самий обсяг продукції (1100 людино-годин) ста-новитимуть 110 %, тобто норми виробітку перевиконані на 10 %.
На відміну від натурального трудовий метод дозволяє вимі-рювати продуктивність праці робітників, що виконують різні ви-ди робіт. Об’єктивність вимірювання при цьому залежить від до-стовірності нормативів затрат робочого часу. Даний метод також має обмежену сферу застосування, оскільки нормативи трудомісткості на різних підприємствах унаслідок специфіки умов вироб-ництва різні. Трудовий метод застосовується на рівні окремих підрозділів виробництва (цехів, бригад, дільниць тощо), де роз-роблені нормативи затрат робочого часу і звичайно відсутні ціни на продукцію (наприклад, у заготовчих цехах, що випускають напівфабрикати для внутрішньозаводського споживання).
Вартісний метод. Цей метод як найбільш універсальний ши-роко застосовується для вимірювання рівня продуктивності пра-ці. В його основі лежить зіставлення обсягу продукції в грошо-вому виразі за затратами живої праці:

де Q — обсяг продукції в грошовому вираженні.
Як узагальнюючі показники рівня продуктивності праці мо-жуть бути використані такі показники, як вироблений національ-ний прибуток (чистий матеріальний продукт) у розрахунку на одного зайнятого у сфері матеріального виробництва, валовий внутрішній продукт у розрахунку на одного зайнятого в економі-ці. Перший з перерахованих показників часто називають продук-тивністю суспільної праці.
Показники продуктивності праці в деяких галузях економіки такі:
• у промисловості — обсяг продукції в натуральному або вар-тісному виразі з розрахунку на одного працівника промислово-виробничого персоналу, в розрахунку на відпрацьований люди-но-день або людино-годину; трудомісткість одиниці продукції або робіт;
• у сільському господарстві — виробництво продукції в гро-шовому виразі в розрахунку на одного середньорічного праців-ника, на один відпрацьований людино-день або людино-годину; виробництво сільськогосподарських продуктів у натуральному виразі в розрахунку на одну відпрацьовану людино-годину; за-трати праці в людино-годинах на виробництво одиниці продукції або на виконання однієї одиниці робіт (на 1 га посіву, оранки тощо);
• у будівництві — обсяг будівельно-монтажних робіт за кош-торисною вартістю в розрахунку на одного працівника будівель-но-виробничого персоналу, зайнятого на будівельно-монтажних роботах і в підсобних виробництвах, що відображаються на ба-лансі будівельних організацій у розрахунку на один відпрацьова-ний людино-день або людино-годину;
• на транспорті — обсяг робіт (вантажообіг в умовних тонно-кілометрах) у розрахунку на одного працівника, зайнятого на пе-ревезеннях;
• у торгівлі — товарообіг у розрахунку на одного працівника, на один відпрацьований людино-день.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВИМІРЮВАННЯ РІВНЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ» з дисципліни «Статистика праці»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Адресація повідомлень в системах електронної пошти
Аудит неоплаченого капіталу
Задача о двух лошадях
Действие и противодействие
СТАНОВЛЕННЯ ЦЕНТРАЛЬНОГО БАНКУ В УКРАЇНІ


Категорія: Статистика праці | Додав: koljan (26.02.2011)
Переглядів: 2127 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП