Склад учасників кожного ВГК різний. Вибір складу учасників ВГК є дуже складним завданням, оскільки в кінцевому результаті ВГК впливає на економічний розвиток галузей господарств і стан навколишнього природного середовища. Склад учасників ВГК визначається такими чинниками: 1) соціально-економічними; 2) природними; 3) технічними. Між даними чинниками існують складні взаємозв'язки.
1. Соціально-економічні чинники: а) напрям галузей економіки, що переважає та ступінь їх розвитку; б) розміщення населених пунктів і чисельність населення; в) наявність транспортних шляхів; г) прибутковість окремих галузей економіки; д) наявність культурних, археологічних, етнографічних пам'яток; е) величина збитків від можливого затоплення території.
2. Природні чинники: а) гідрологічні умови, які визначають запаси водних ресурсів, їх розподіл по роках і впродовж року; б) рельєф і геоморфологія майбутнього ложа водосховища, які визначають такі важливі техніко-економічні показники, як можливість створення високих напорів, розміри затоплення і підтоплення прилеглої території, можливу площу зрошувальних систем і спосіб подачі води на них (самоплинний чи механічний), розвиток водного транспорту на водосховищі, об'єми витрат води на фільтрацію через ложе водосховища і заходи боротьби з метою їх скорочення, берегоукріплювальні роботи тощо; в) кліматичні умови, які визначають необхідність здійснення зрошення чи осушення земель, заходів щодо боротьби з льодовими явищами на водосховищах, розвиток рибного господарства, ступінь складності будівництва ВГК; г) ґрунтові умови зони затоплення водосховища, які визначають величину втрат сільськогосподарської продукції; д) екологічна цінність території, яка визначається видовим складом рослинного та тваринного світу (не тільки ложа водосховища, але і прилеглої території) та їх можливими змінами при будівництві водосховища.
3. Технічні чинники – можливі технічні рішення щодо будівництва і функціонування ВГК у конкретних умовах (наприклад, гребля може бути земляною чи бетонною, різної висоти, а це впливає на потужність ГЕС і вартість ВГК). Остаточний склад учасників ВГК затверджується на підставі техніко-економічних розрахунків і повинен забезпечити найбільшу економічну ефективність усіх галузей господарства, а також не допустити погіршення екологічного стану, сприяти збереженню і розвитку природних екосистем району. Залежно від зональності природних умов і напряму розвитку економіки, виділяють основного (провідного) учасника ВГК. Так, у північних ВГК, наприклад у Київському, провідним учасником є гідроенергетика і водопостачання, а в південних ВГК, наприклад у Каховському, – зрошення. Вирішення суперечностей між водокористувачами відбувається в процесі формування РВГК і ВГС, їх усунення є однією із важливих умов оптимального функціонування регіональних водогосподарських комплексів і систем.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Умови, що визначають склад учасників ВГК» з дисципліни «Раціональне використання та охорона водних ресурсів»