РАРЕШ Петро ІV (Petru RareХ, Петрило; бл. 1487 — 03.09.1546) — молдов. господар (1527—38 і 1541—46), позашлюбний син молдов. господаря Стефана III Великого. Виховувався несвідомим свого походження (побував навіть у ролі торгівця рибою). Деякий час жив у Львові. 1522 змова молдов. бояр на користь Р. завершилася провалом. Престол
Петро Рареш. Фреска зі збудованої Петром Рарешем у 1532 церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці монастиря Молдовиця (Румунія).
1546 проводив політику миру та лояльності щодо Осман. імперії, до якої підштовхували його як несприятлива для Молдови зовнішньополіт. ситуація, так і бажання закріпити молдов. престол за своїми нащадками. За гіпотезою польс. дослідниці І.Чаманської, позашлюбним сином Р. був Д.Вишневецький, якого, після одруження на його матері, всиновив бездітний і вже літній кн. І.Вишневецький. Саме таке походження згодом дозволило Байді претендувати на молдовський престол. Літ.: Spieralski Z. Awantury mo»dawskie. Warszawa, 1967; PlewczyЅski M. Obertyn 1531. Warszawa, 1994; Леп’явко С. Великий кордон Європи як фактор становлення українського козацтва (ХVI ст.). Запоріжжя, 2001; CzamaЅska I. WiСniowieccy: monografia rodu. PoznaЅ, 2007. Д.С. Вирський.
137 РАТНЕ
Б.-Ф. Растреллі. Портрет роботи художника Л.-К. Пфандцельта. 1750—1760-ті рр. Оригінал зберігається у Державному Ермітажі (м. Санкт-Петербург, РФ).
Молдови він здобув у січні 1527 завдяки польсько-турец. домовленості. Швидко здобув популярність у підданих і, намагаючись наслідувати батька, спробував вести незалежну політику. Уклав союз із Габсбургами (спрямований проти Османської імперії та Королівства Польського). Успішно воював у Семигородді (Трансильванії; істор. область на пн. Румунії). Створив антипольс. союз із Кримським ханатом і Великим князівством Московським, аби відвоювати Покуття в Королівства Польського. У грудні 1530 Р. реалізував цей план. Його успіхам сприяли релігійно-політ. (правосл.) пропаганда та реальні дії на користь православних. Наміри господаря сягали Львова та Кам’янця (нині м. Кам’янець-Подільський), здобути які, попри існуючі промолдов. змови серед міщан-русинів, не вдалося. Поразка Р. в Обертинській битві 1531 спричинила довгострокову війну, яка з перемінним успіхом продовжувалася до 1538. За Хотинським миром 1538 Р. змушений був зректися претензій на Покуття, що негативно вплинуло на можливості правосл. Молдови виступати в ролі «збирача руських земель». У вересні 1538 зусиллями Осман. імперії популярний господар був усунутий із престолу. У лютому 1541 турки повернули Р. на господарство.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «РАРЕШ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»