МІЖНАРОДНА РАДА З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПАМ’ЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ
МІЖНАРОДНА РАДА З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПАМ’ЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ (ІКОМОС — від англ. International Council of Monuments and Sites; ICOMOS) — неурядова орг-ція, створена 1965 з метою забезпечення захисту і збереження пам’яток історії та к-ри. Штабквартира розташов. у Парижі (Франція). До її складу входять фахівці різних спеціальностей, які залучаються до роботи зі збереження істор. пам’яток та визначних місць. Рада проводить роботу з вдосконалення засобів захисту культ. спадщини на міжнар. рівні, розробляє стратегію захисту пам’яток та стимули для заохочення громадськості багатьох країн до збереження історико-культ. надбання. За час діяльності ІКОМОС відбулося 15 ген. асамблей, що проходили в різних країнах світу. У системі ІКОМОС діють понад 20 спеціалізованих к-тів, зокрема з охорони істор. міст і сіл, реставрації пам’яток мурованої арх-ри, дерев’яного зодчества, археології, істор. садів і парків, традиційної інженерної консервації, організації підготовки фахівців пам’яткоохоронної галузі, документування об’єктів культ. спадщини, туризму та ін. До складу ІКОМОС входить 120 нац. к-тів, які представляють 7 тис. фахівців зі збереження і дослідження проблем консервації та реставрації різних видів і типів пам’яток, менеджерів у галузі охорони пам’яток, туризму, спеціалістів з економіки, пам’яткоохоронного законодавства, сейсмології. В програмах Ради пріоритетне місце посідає реконструкція, реставрація, консервація пам’яток. Рада прийняла низку документів, визначальних для пам’яткоохоронної науки і практики: Флорентійську хартію (1981 р.), Вашингтонську хартію (1987), Лозаннську хартію
(1990), Новозеландську хартію (1992), Ризьку хартію (2000) та ін., які присвячені охороні істор. садів і парків, збереженню істор. центрів міст, консервації об’єктів культ. значення, дослідженню і захисту археол. спадщини, запобіжним заходам від пошкоджень місцевостей зі значною кількістю істор. і культ. пам’яток, питанням автентичності та відновлення об’єктів культ. значення. Радою була розроблена низка рекомендацій і резолюцій про умови включення сучасної забудови у межі давніх архіт. ансамблів, консервації малих істор. міст та ін. Рада видає щорічник «Monumentum» і як консультативний орган плідно співпрацює з ЮНЕСКО. За пропозицією ІКОМОС ЮНЕСКО оголосила 18 квітня Міжнар. днем охорони пам’яток та встановила його щорічне святкування в усіх країнах світу. За рад. часів укр. дослідники культ. спадщини були причетні до діяльності ІКОМОС, працюючи в рад. к-ті Ради. До її складу входили 20 членів — представників союзних республік. Від України в різний час членами к-ту були І.Ігнаткін, Ю.Нельговський, Ю.Асєєв, Л.Прибєга, В.Іваненко, І.Могитич. 1991 у дійсні члени міжрегіонального к-ту ІКОМОС були прийняті відомі укр. фахівці в галузі пам’яткоохоронної справи — П.Толочко, А.Антонюк, Н.Сліпченко. Членами-кореспондентами були обрані В.Отченашко, І.Іваненко, Л.Скорик, В.Швець, У.Піхурко, В.Урбанович. Українське товариство охорони пам’яток історії та культури ввійшло до складу ради як член-благодійник. На початку 1990-х рр. Україна долучилася до цієї міжнар. орг-ції як незалежна д-ва. Установчі збори укр. к-ту відбулися 2 червня 1992. Україна бере участь у діяльності Ради з травня 1993, коли рішенням виконавчого к-ту в Парижі був визнаний статут Укр. к-ту ІКОМОС (зареєстрований 1994; з 2008 — Укр. нац. к-т (УНК) ІКОМОС). До його складу входять понад 200 індивідуальних членів, серед яких почесними є В.Ачкасова, С.Кілессо, Ю.Ліхой, Є.Тиманович, П.Тронько, і колективні члени: благодійний фонд «Збереження історико-архітектурної спадщини Львова», держ. істори-
ко-архіт. заповідник в м. Жовква Львівської обл. (див. «Жовква»), творча архіт. майстерня «Ю. Лосицький», ТОВ Ін-т «Київпроектреставрація». Президентом УНК ІКОМОС у 2007 став М.Яковина, віце-президентом — М.Бевз, вченим секретарем — О.Титова, виконавчим дир. — Ю.Стріленко. Укр. нац. к-т організовує міжнар. конференції і семінари, готує матеріали до номінації пам’яток історії та к-ри до попереднього Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Члени кту проводять експертні оцінки проектів консервації, реставрації, охорони і використання об’єктів культ. спадщини. Ними напрацьована значна нормативна база із захисту і збереження нерухомих пам’яток історії та к-ри. К-т має періодичне видання — ж. «Вісник Українського комітету ICOMOS». Літ.: Богуславский М.М. Международная охрана культурных ценностей. М., 1979; Праці центру пам’яткознавства, вип. 1. Б/м, 1992; Прибєга Л. ICOMOS: сторінки історії. «Вісник Українського комітету ІСОМОS», 2007, № 1; Титова О.М. Звітно-виборчі збори українського комітету ІСОМОS. Там само; Icomos Ukraine. Український національний комітет: Збірник документів і матеріалів. К., 2008. Т.І. Катаргіна.
МРМ діють 25 музейно-галузевих к-тів, у т. ч.: музеїв археології та історії; музейної арх-ри і техніки; музеїв прикладного мист-ва, сучасного мист-ва; консервації та реставрації; костюма й тканини; музейної документації; виховної роботи; етногр. музеїв; міжнар. худож. виставок; підготовки музейних кадрів; музеїв муз. інструментів; краєзнавчих музеїв; науки і техніки; руху за нову музеологію; літ. музеїв. Нині МРМ об’єднує музеї більше 80-ти країн, де створені нац. кти. Україна не входить до МРМ (щодо її вступу ведеться підготовча робота). МРМ від 1948 видає щоквартальний бюлетень «Новини ICOM», спільно з ЮНЕСКО щоквартальний часопис «Мuseum». Літ.: Терминологические проблемы музееведения: Сборник научных трудов. М., 1986; Музееведение: Проблемы культурной коммуникации в музейной деятельности. М., 1989; The International Concil of Museums. Web: http://icom.museum. Р.В. Маньковська.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «МІЖНАРОДНА РАДА З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПАМ’ЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»