МАТРІАРХАТ (від лат. mater, matris — мати і грец. PсчЮ — влада) — термін, що використовується в істор. та суспільно-політ. літературі в різних значеннях (також: материнське право, матернітет, гінекократія). У 2-й пол. 19 ст., після досліджень І.-Я.Бахофена, Л.-Г.Моргана, Ф.Енгельса, затвердилось розуміння М. як початкової стадії розвитку первісного суспільства, що змінюється патріархатом. Теорія базувалася на окремих тогочасних етногр. спостереженнях (високе сусп. становище жінки в общинах ірокезів, гуронів та ін.). Для розвитку соціологічної думки свого часу така схема періодизації була важлива, оскільки стала поштовхом до перегляду спрощеної патріархальної теорії походження держави (за Платоном та Арістотелем). Подальше накопичення етногр. матеріалів до певної міри свідчило, що М. не є стадійносистемною ланкою періодизації первісної історії. Тому в працях дослідників 2-ї пол. 20 ст. в СРСР поняття «матріархат» переосмислено як соціальну рівноправність статей, що стало суперечити самому смислу терміна. Вдале використання терміна залишається для позначення материнськородових інститутів, а також особливого стану сусп-ва, коли маскулінізація населення (історично зумовлена потреба в перевищенні чисельності чоловіків над жінками) була економічно не вигідна. Фемінізація населення спостерігалася: 1) у тих первісних соціумах, які не зазнавали різких суперечностей розвитку (такі суперечності приводили до маскулінізації населення) та в яких відтворення соціального життя в більшій мірі залежало від жінки;
З. Матла.
556 МАТРОСОВ
О.М. Матросов.
Ф.П. Матушевський.
2) у нечисленних колективах, починаючи зі стадії переходу до відтворювального господарювання й до формування д-ви, як реакція на недостатню чисельність (чи соціально-екон. активність) чол. частини населення. Звідси легенди про жінок-військовиків, що заміняють у відповідних випадках чоловіків (у сх. слов’ян періоду Давньорус. д-ви — Василина Микулішна). Зазначений вище пункт перший показує, що М. можна розуміти як певний істор. етап у розвитку привласнюючого господарства до системної кризи цього способу господарювання. Опосередкованим свідченням М. можна вважати дещо вищу тривалість життя в населення в епоху мезоліту згідно даним палеодемографії, напр., на території України. Серед істор. прикладів матріархальних відносин, зазначених у пункті другому, — племена сарматів у Пн. Причорномор’ї (свідчення антич. джерел про Амагу та легенди амазонок). Археол. приклади: ранні землеробські сусп-ва з материнськородовою організацією. Термін «матріархат» (чи супутні) іноді використовується в соціології сучасних гендерних (від англ. gender — стать) студій для зіставлення істор. нерівності статей. Літ.: Косвен М.О. Матриархат: История проблемы. М.—Л., 1948; Енгельс Ф. Походження сім’ї, приватної власності та держави. У зв’язку з дослідженням Л’юіса Г. Моргана. В кн.: Маркс К., Енгельс Ф. Твори, т. 21. К., 1964; Polany K. Primitive, Archaic and Modern Economics. New York, 1968; История первобытного общества: Эпоха первобытной родовой общины. М., 1986; Першиц А.И. Матриархат. В кн.: Социально-экономические отношения и соционормативная культура. М., 1986; Кислий О. Проблеми гендерних досліджень в демографії та суміжних дисциплінах. В кн.: Демографічні дослідження, вип. 22. К., 2000. О.Є. Кислий.
вська обл. РРФСР, нині РФ) і в трудовій дитячій колонії в м. Уфа (нині столиця Башкортостану, РФ). Член ВЛКСМ з 1942. У вересні 1942 призваний до армії і направлений курсантом в Краснохолмське піх. уч-ще. У листопаді 1942 був направлений на фронт і зарахований рядовим у 254-й гвард. стрілец. полк 56-ї стрілец. д-зії Калінінського фронту. 27 лютого 1943 в бою за с. Чернушки (нині село Псковської обл., РФ) М. прорвався до ворожого укріплення і закрив своїм тілом амбразуру дзота, чим забезпечив успіх наступаючому підрозділові. 8 вересня 1943 ім’я М. було присвоєно 254-му полкові із занесенням прізвища героя навічно в списки 1-ї роти полку. Літ.: Шкадаревич И.И. Бессмертный подвиг Александра Матросова. М., 1968; Великая Отечественная война 1941—1945. М., 1985. І.Г. Вєтров.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «МАТРІАРХАТ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»