МАЙОРАТНЕ ПРАВО — частина середньовічного права, що стосувалася наслідування маєтків, переданих верховним феодалам у спадкове володіння без права розподілу й передачі в сторонні руки. Принципи такого успадкування спостерігалися в
Мешканці Полтави вітають генерала В.З. Май-Маєвського. Липень 1919.
436 МАЙОРЕЦЬ
законах Стародавньої Індії, стародавніх Афінах (нині столиця Греції) тощо. М.п. широко застосовувалося за середньовіччя в багатьох країнах Європи у вигляді ленного права, зокрема в Речі Посполитій, звідки поширилося на Правобережну Україну. Після поділів Польщі 1772, 1793, 1795 збереглося в деяких поміщиків польс. походження. У Російській імперії з’явилося на поч. 18 ст. Застосовувалося спорадично. У 30—40-ві рр. 19 ст. у зв’язку з кризою кріпосництва (див. Кріпацтво) М.п. оформлене законодавчо. 16 липня 1845 затверджено «Положення про заповідні спадкові володіння», за яким М.п. поширювалось на велике землеволодіння — майорат, що складався не менше як з 10 тис. і не більше 100 тис. десятин землі або давав прибуток у середньому від 12 тис. до 200 тис. рублів у рік. Майорати були власністю всього роду і не могли ні повністю, ні частково продаватися. По смерті глави родини успадковувалися старшим сином чи донькою, або найближчим родичем, старшим за віком. Майорати не підлягали продажеві за борги. З цього часу застосовування М.п. почастішало. Напередодні Першої світової війни М.п. оберігало від роздрібнення більше як 3,5 млн десятин поміщицьких земель без урахування польс. і зх. губерній Рос. імперії. Дж.: Полное собрание законов Российской империи II, т. 20, № 19202. СПб., 1845. Літ.: Анфимов А.М. Крупное помещичье хозяйство Європейской России: Конец XIX — начало ХХ в. М., 1969. Т.І. Лазанська.
буд. ін-ту. Починаючи від жовтня 1965 — заст., від 1974 — 1-й заст., а від грудня 1980 — міністр електротех. пром-сті СРСР. Від березня 1985 — міністр енергетики та електрифікації СРСР. Від червня 1989 — персональний пенсіонер. Г.Г. Єфіменко.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «МАЙОРАТНЕ ПРАВО» з дисципліни «Енциклопедія історії України»