987 було підписано угоду між вел. кн. київ. Володимиром Святославичем і візант. імп. Василієм ІІ, за якою Володимир Святославич мав надавати військ. допомогу Василію II проти повсталих у Візантії феодалів, а Василій II після хрещення Володимира мав віддати йому в дружини свою се-
стру Анну. Після того, як рус. воїни допомогли Василію II здолати ворогів, той порушив гол. умову договору з Володимиром — відмовив йому в шлюбі зі своєю сестрою. Тоді князь вирішив силою примусити імператора дотриматися обіцяного. Він завдав удару по одному з найвразливіших місць імперії, центрові її панування в Криму — м. Херсон (ін. назва — Корсунь; антич. Херсонес Таврійський). Навесні 989 рус. військо облягло Херсон і після тривалої облоги здобуло його. Падіння Херсона означало для Візантії втрату Криму, що був однією з житниць імперії, а також контролю над пн. частиною Чорного моря. Не сподіваючись відвоювати місто в рус. вел. князя, імператор спішно відіслав Анну до Херсона, де Володимир восени 989 урочисто взяв із нею шлюб. Навесні 990 Володимир із Анною прибув до Києва і незабаром по тому почав запроваджувати християнство на Русі (див. Хрещення Київської Русі). У «Повісті временних літ» опис подій, пов’язаних з переговорами Володимира з Василієм II, а також облогою й здобуттям Херсона і запровадженням на Русі християнства, зведено в одну літописну статтю під 988; насправді, однак, ці події в цілому тривали 3 роки. Г.Васильєвський і В.Розен, виходячи з датування згаданих середньовічними хроністами астрономічних явищ, що спостерігалися в дні облоги Володимиром Святославичем Херсона, встановили, що місто було здобуто між 7 квітня і 27 липня 989. Літ.: Розен В.Р. Император Василий Болгаробойца. СПб., 1883; Талис Д.Л. Из истории русско-корсунских политических отношений в IX—Х вв. В кн.: Византийский временник, т.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «КОРСУНСЬКИЙ ПОХІД ВОЛОДИМИРА СВЯТОСЛАВИЧА» з дисципліни «Енциклопедія історії України»