ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА НАРОДНО-РЕВОЛЮЦІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ (ЗУНРО) — конспіративна політ. орг-ція 1920-х рр. у Західній Україні. Заснована 1925 групою військ. емігрантів на чолі з полк. О.Думіним на базі Західноукр. клубу — прихильників президента ЗУНР Є.Петрушевича. Організаційно оформилася 1926 у Берліні (Німеччина). Програма і статут передбачали консолідацію нації української в боротьбі з польс. владою за відновлення незалежної укр. д-ви. ЗУНРО відмежовувалася як від «угодовської» політики Українсь-
300 ЗАХРЕБЕТНИКИ
кого національно-демократичного об’єднання, так і від «радикальної» політики Української військової організації (від якої відокремилася), виступала за приєднання Зх. України до УСРР, мала мережу осередків у краї для здійснення саботажу. Друковані органи: «Український революціонер», «Журнал ЗУНРО». 1928 15 чл. орг-ції (серед яких — два сини письменника В.Стефаника) були засуджені на Львів. процесі. Припинила діяльність 1929. Літ.: Книш З. ЗУНРО: Західно-Українська Національно-Революційна Організація: Історично-політичний нарис. Торонто, 1974; Український музей у Празі: (1659) 1925—1948: Опис фонду. К.—Прага, 1996. К.Є. Науменко.
або виконували за своїх хазяїв повинності. За соціально-екон. статусом З. наближалися до бобилів, бурлаків, загородників та ін. зубожілих верств сусп-ва. Протягом 16—17 ст. частина З. влилася до складу запороз. та донського козацтва, ін. — потрапила в особисту чи земельну залежність від можновладців. Тих З., які поліпшили своє матеріальне становище, урядовці могли записати до стану селян чи міщан. Літ.: Павлов-Сильванский Н.П. Феодализм в удельной Руси. В кн.: Павлов-Сильванский Н.П. Сочинения, т. 3. СПб., 1910; Мишко Д.І. Соціально-економічні умови формування української народності (становище селян і антифеодальні рухи на Україні в XV — першій половині XVI ст.). К., 1963; Гуржій О.І. Еволюція соціальної структури селянства Лівобережної та Слобідської України (друга половина XVII—XVIII ст.). К., 1994. О.І. Гуржій.
тневої Революції, ін. орденами та медалями. П. у м. Київ. Літ.: Стогнут О. На бистрині сучасності: До 60-річчя з дня народження Юрія Збанацького. К., 1973; Про Юрія Збанацького: До 60-річчя від дня народження. К., 1974; Про Юрія Збанацького: Статті, етюди, есе. К., 1983. Л.О. Гаврилюк.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА НАРОДНО-РЕВОЛЮЦІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»