ЖАНДАРМЕРІЯ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
ЖАНДАРМЕРІЯ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ, Українська державна жандармерія ЗУНР — поліцейське формування, організоване за військ. зразком. Корпус укр. держ. жандармерії Західноукраїнської Народної Республіки було створено згідно з рішенням Української національної ради ЗУНР від 6 листоп. 1918 та ухвали Ради держ. секретарів від 13 листоп. 1918. За основу його організації взято австрійс. закон про жандармерію від 25 груд. 1894. Підпорядковувалася Держ. секретарству військових справ ЗУНР. На місцях створювалися військ.територіальні області, окружні та повітові команди жандармерії, а також сільс. та міськ. станиці. Гол. команда Корпусу укр. держ. жандармерії містилася у Львові, згодом її переведено до Тернополя, а потім — до Станіславова (нині м. Івано-Франківськ). Перший командант — Л.Індишевський. У груд. 1918 при Галицькій армії (згодом — Українська Галицька армія) створено Польову сторожу (жандармерію). Законом від 15 лют. 1919 Укр. нац. рада ЗУНР провела реорганізацію жандармерії. В питаннях забезпечення громад. безпеки вона підпорядковувалася держ. повітовим комісарам, а у військ., госп.-адм., підготовки кадрів та контролю служби — своєму безпосередньому кер-ву (командантам). Найвищою інстанцією у всіх справах стало Держ. секретарство внутр. справ, при якому було створено 6-й відділ жандармерії і поліції замість скасованої посади інспектора жандармерії. Для несення служби безпеки на залізниці рішенням Державного секретарства військових справ від 24 березня 1919 було створено Залізничну жандармерію (командант — Ю.Буцманюк, зго-
дом — М.І. Яворський). Після ліквідації в черв. 1919 Держ. секретарства внутр. справ жандармерію було перепідпорядковано: спочатку Начальній команді УГА, потім — команді запілля, а згодом — військ. канцелярії диктатора Західної області Української Народної Республіки Є.Петрушевича. Під час воєн. дій на укр. землях, що раніше входили до складу Російської імперії, в лип. 1919 Держ. жандармерію було перейм. на Нар. сторожу, щоб у нас. назва формування не асоціювалася із жандармерією царського уряду. Державна жандармерія перестала функціонувати на поч. 1920 водночас із припиненням існування УГА. Літ.: Козак І. Дещо про державну жандармерію ЗУНР. «Український скиталець», 1923, № 16—17/18; Литвин М. Українсько-польська війна 1918—1919 рр. Львів, 1998; Ортинський В. Силові структури Західно-Української Народної Республіки. Львів, 2004. О.А. Гавриленко, М.Р. Литвин, О.Н. Ярмиш.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЖАНДАРМЕРІЯ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»