«ЕЖЕМЕСЯЧНЫЕ СОЧИНЕНИЯ», «Ежемўсячныя сочиненія къ пользў и увеселенію служащія» — перший щомісячний наук.-популярний журнал. Видавався Петерб. АН (нині Російська академія наук; 1755—64). Його підтриму-
Овідія Назона, Сапфо, Вольтера, Ж.-Л.Д’Аламбера, К.Ліннея та ін.), літ. твори О.Сумарокова, В. Тредіаковського. Перекладачами були Г.Козицький, Г.Полетика. В 1760—61 редакцію перекладів здійснював М.Мотоніс. Літ.: Берков П.Н. История русской журналистики. М.—Л., 1952; История Академии наук СССР, т. 1 (1724—1803). М.—Л., 1958. О.М. Дзюба.
вав президент академії К.Розумовський. Редактором щомісячника був історик Г.-Ф.Міллер. В опубл. у першому номері програмній статті зазначалося, що завданням журналу є поширення відомостей про нові відкриття в науці, а також в економіці, пром-сті, мист-ві, архітектурі. 1763 створено рубрику «Известия о ученых делах», де вміщувалася інформація про академічне життя, появу нових наук. видань, рецензії. Наук. зацікавлення редактора позначилися на змісті журналу. Друкувалися істор. розвідки, серед них «Краткая роспись великим князьям всероссийским от Рюрика до нашествия татар» В.Татіщева, праці самого Г.Ф.Міллера «Опыт новейшей истории России (со смерти царя Федора Ивановича до возшествия на престол Бориса Годунова)», статті, присвячені історії окремих регіонів і міст, геогр. відкриттям та ін. 1757 Міллер мав намір надрукувати статтю Г.Полетики про школи в Україні, але М.Ломоносов побачив у цьому приниження гідності великоросіян і домігся заборони публікації. 1760 (квітень, травень) Г.Ф.Міллер надрукував свої розвідки «О начале и происхождении казаков» і «Известия о запорожских казаках». У виданні брали участь А.-Л.Шльоцер, кн. М.Щербатов. Публікувалися також статті з економіки, грошового обігу, філософії, переклади класичної та наук. літ.
Ви переглядаєте статтю (реферат): ««ЕЖЕМЕСЯЧНЫЕ СОЧИНЕНИЯ»» з дисципліни «Енциклопедія історії України»