Відкрита для підписання 15 жовт. 1985, набула чинності 1 верес. 1988. Україна ратифікувала хартію 15 лип. 1997. Хартія визначає осн. принципи та механізми дії самоврядних органів влади в д-вах-членах Ради Європи. Децентралізація влади, застосування принципу субсидіарності (вирішення конкретних проблем на найближчому до повсякденних потреб людей щаблі влади) є гол. ідеєю хартії. Документ фіксує політ. та екон. права місц. самоврядування, його незалежність від центр. влади, його обов’язок захищати громадян від зловживань з боку нац. та пан’європ. бюрократії. Конституція України 1996 закріпила осн. правові принципи функціонування механізму організації влади, зафіксовані в хартії. 1997—99 було прийнято Закон про місц. держ. адміністрації, Закон про статус столиці України м. Київ, Конституцію АР Крим. 28 травня 1998 Конгрес місц. та регіональних влад Ради Європи ухвалив «Рекомендації з місцевої та регіональної демократії в Україні». Складний процес узгодження вітчизн. законодавства з положеннями хартії триває. Літ.: Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. К., 1996; Мармазов В.Є., Піляєв І.С. Україна в політико-правовому полі Ради Європи: досвід і проблеми. К., 1999. А.Ю. Мартинов.
Європейська хартія регіональних мов або мов меншин. Страсбург, 1992. Текст українською мовою. Обкладинка видання Ради Європи.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЄВРОПЕЙСЬКА ХАРТІЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ 1985» з дисципліни «Енциклопедія історії України»