ДАРЧИЙ НАДІЛ — ділянка землі, яку поміщики безплатно передавали селянам під час проведення селянської реформи 1861. В Україні Д.н. отримало близько 100 тис. т. зв. ревізьких душ. За розміром Д.н. не перевищував 1 десятину і тому не міг забезпечити при тогочасному рівні техніки та врожайності прожиткового мінімуму середній селянській родині. Більшість селян, що отримали Д.н., змушені були за безцінь працювати на поміщиків. Літ.: Скребицкий А.И. Крестьянское дело в царствование императора Александра II, т. 1—4. Бонн-на-Рейне, 1862—68; Крестьянская реформа в России 1861 года. Сборник законодательных актов. М., 1954; Федоров В.А. Падение крепостного права в России. Документы и материалы, вып. 1—3. М., 1966—68; Зайончковский П.А. Отмена крепостного права в России. М., 1968. Т.І. Лазанська.
ми мед. експериментами над людьми. У Д., як і в багатьох інших концтаборах, діяв підпільний рух Опору військовополонених, об’єднаних в антифашист. підпільну орг-цію «Братерська співдружність військовополонених». За час існування табору через нього пройшло 250 тис. в’язнів з 24 країн світу, із них загинуло бл. 70 тис. осіб, у т. ч. майже 12 тис. громадян СРСР. На момент визволення у Д. було 30 тис. в’язнів. Після закінчення II світової війни комендант табору та члени охорони постали перед Міжнар. військ. трибуналом у Нюрнберзі (див. Нюрнберзький процес 1945— 1946). Есесівських медпрацівників, які здійснювали експерименти над живими людьми, також було засуджено на т. зв. процесі лікарів. За підтримки уряду землі Баварія (ФРН) і Міжнар. к-ту колиш. в’язнів Д. 1960 на тер. колиш. концтабору відкрито меморіальний комплекс. Літ.: Нюрнбергский процесс над главными немецкими военными преступниками. Сборник материалов, т. 5. М., 1960; Датнер Ш. Преступления немецко-фашистского вермахта в отношении военнопленных во второй мировой войне. М., 1963; Бродский Е.А. Они не пропали без вести. М., 1987. Т.В. Вронська.
козаки наречених визволяли» (1973), «Як козаки олімпійцями стали» (1978), «Парасолька в цирку» (1980), «Сімейний марафон» (1982), «Енеїда» (1991) та ін.) творчого об-ня худож. мультиплікації на студії «Київнаукфільм». Роботи Д. відзначені багатьма нагородами міжнар. кінофестивалів. Лауреат Держ. премії України ім. Т.Шевченка (1988; у складі творчого колективу) за цикл мультиплікаційних фільмів про козаків.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ДАРЧИЙ НАДІЛ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»