ВТРАТИ ЛЮДСЬКІ УКРАЇНИ В ДРУГIЙ СВIТОВІЙ ВIЙНІ — людські жертви, яких зазнала Україна в ході та внаслідок Другої світової війни. Геноцид, здійснений окупантами, спричинив загибель понад 4 млн цивільного нас. України. Більше 2,4 млн осіб вивезено на примусові роботи до Німеччини, значна ч. з яких не повернулася. У 109 містах України на 1 січ. 1941 мешкало бл. 8,5 млн осіб, після звільнення — 3,2 млн. Причинами різкого ско-
рочення міськ. нас. стали не лише евакуація на Схід, а й голод, хвороби, антисанітарні умови життя. Значним було також скорочення й сільс. нас. Саме в сільс. місцевості розгорталися каральні акції «втихомирення» й антипартизан. операції, у результаті яких стерто з лиця землі понад 250 населених пунктів України разом з їх мешканцями. З тер. України до лав Червоної армії (див. Радянська армія) за роки війни було мобілізовано бл. 7 млн осіб, з яких убито в боях, загинуло в полоні, пропало безвісти, померло в госпіталях під час війни та в перші повоєн. роки майже 4,1 млн осіб. З-поміж них військовополонених, що загинули під час етапування і перебування в таборах для полонених внаслідок голоду, хвороб, непосильної праці та масових страт. Після визволення військовополонені проходили перевірку у фільтраційних таборах. За рос. джерелами, з них понад 339,6 тис. потрапило в табори ГУЛАГу. Значна частина військовополонених — вихідці з України. Людські втрати України в II світ. війні — це також загиблі, які воювали у мундирах військ СС, у допоміжних та охоронних підрозділах, поліційних частинах. Відомо, що загинуло щонайменше 16 тис. вояків та офіцерів д-зії СС «Галичина», Рос. визвол. армії (Русской освободительной армии — «РОА»), Укр. визвол. війська, різних добровільних (козачих та ін.) збройних формувань. Досі залишається невідомою кількість втрат підпільників і партизанів. За сучасними підрахунками, заг. людські втрати народу України складають бл. 9 млн осіб. Демографічні втрати від 1 січ. 1941 до 1 січ. 1945 становлять понад 13,5 млн осіб. Серед них загиблі, ті, хто залишив Україну (біженці, «переміщені особи», «остарбайтери») і не повернувся, та ненароджені.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВТРАТИ ЛЮДСЬКІ УКРАЇНИ В ДРУГIЙ СВIТОВІЙ ВIЙНІ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»