ВІДЕНСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ — один з найдавніших ун-тів у німецькомовних країнах, третій за віком у Центр. Європі (після Карлового ун-ту в Празі та Краківського університету), найбільший вищий навч. заклад Австрії. Заснований 1365 імп. Рудоль-
фом IV. Спочатку мав 4 ф-ти: юрид., мед., вільних мист-в та богословський. У 2-й пол. 19 ст. розпочинається розквіт В.у. Зокрема, 1849 був заснований історико-філол. семінар, з 1852 — істор. ін-т, від 1854 — Австрійс. ін-т істор. досліджень, який став одним із осн. центрів європ. значення з розвитку істор. дисциплін та публікації істор. джерел. У В.у. навч. чимало укр. молоді. Зокрема, укр. науковці О.М.Огоновський, С.Смаль-Стоцький, З.Кузеля, М.Осадець студіювали тут слов’ян. філологію у таких відомих славістів, як Ф.Міклошич, В.Ягич та ін. Тут навч. хімік І.Я.Горбачевський, фізик І.Пулюй, уролог Т.Гринчак, учений ст. д-ра отримав І.Франко. Сьогодні В.у. — центр австрійс. науки і к-ри. Має 8 ф-тів: катол. теології, протестантської теології, юрид., економіки та сусп. дисциплін, мед., класичних мов і літ., математики та природничих дисциплін, інтегральних дисциплін. Тут навчається бл. 25 тис. студентів з Австрії та багатьох зарубіжних країн. Від 1972 навчання в ун-ті для австрійс. громадян стало безплатним. Б-ка ун-ту — одна з найдавніших (заснована 1365) і найбільших в Австрії. Її фонди становлять понад 5 млн книг і 22 тис. періодичних видань. Н.В. Кривець.
97 населених пунктів, у т. ч. найбільші міста краю — Ужгород, Мукачеве і Берегове і проживало 175 тис. осіб, у т. ч. понад 33 тис. українців. Наслідком цього рішення було створення нового угор.-чехословац. кордону, поглиблення політ. кризи в Чехословаччині, яка опинилася перед держ. катастрофою, і все виразніша нім. орієнтація автономного уряду Карпатської України на чолі з А.Волошиним, який змушений був перебратися до м. Хуст. За рішенням другого В.а. від 30 серп. 1940 від Румунії до Угорщини відійшла тер. Пн. Трансільванії (істор. область на пн. Румунії) пл. 43 492 км2 з нас. 2,6 млн осіб, де теж проживала значна кількість неугорців — понад 60 %, у т. ч. бл. 28 тис. українців. 10 лют. 1947 на підставі мирного договору д-в антигітлерівської коаліції з Угорщиною (див. Паризькі мирні договори 1947) рішення обох В.а. оголошено недійсними. Літ.: Нариси історії Закарпаття, т. 2. Ужгород, 1995; Болдижар М. Закарпаття між двома світовими війнами. Ужгород, 1996; Вегеш М. Карпатська Україна 1938—1939 років у загальноєвропейському історичному контексті, т. 1. Ужгород, 1997. С.В. Віднянський.
кої імперії на землях Правобережної України в останній чв. 17 ст. Літ.: Wimmer J. Wiedeс 1683. Dziejе kampanii i bitwy. Warszawa, 1983; Traktaty polsko-austriackie z drugiej poіowy XVII wieku. Warszawa, 1985. Т.В. Чухліб.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВІДЕНСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»