ВЕРЕЩИНСЬКИЙ Йосип (бл. 1530—1598) — церк. та сусп.-політ. діяч. Д-р теології. Походив зі старовинного окатоличеного укр. шляхетського роду з Холмщини. Н. в
с. Верещин (поблизу сучасного польс. м. Влодава). Шкільну освіту здобув у Красноставі (нині м. Краснистав, Польща). Навч. також за кордоном, де отримав ступінь д-ра теології. 1572 — єпископський плебан, 1577 — канонік Холмської капітули. Від 1582 — абат Сецехівського монастиря (Польща). 1589 став нареченим, а з 1592 — посвяченим київ. катол. єпископом. Свою єпископську резиденцію Фастів В. перейменував на Новий Верещин. Сприяв заселенню Фастівщини, налагодив дружні стосунки з укр. козаками. Автор низки політ. проектів, що присвячувались обороні України, а також усієї Європи від турец.-татар. нападів. У листах до рим. пап Григорія XIV, Клемента VIII, імп. Рудольфа II Габсбурга, рос. царя Федора Iвановича, а також у низці тв. — «Excitarz» (1592), «Pobudka» (1594), «Votum» (1597) — обстоював план хрестового походу європ. християн. володарів проти «поганців». Політично значущі ідеї висловив стосовно істор. реалій України кін. 16 ст. У тв. «Droga Pewna» (1590) розробив проект реорганізації Війська Запорозького на засадах найманого територіального війська. У праці «Publika» (1594) запропонував оборонний план, що передбачав заснування на Задніпров’ї (Лівобережній Україні) рицарської шк. на зразок акад. — тогочасного вищого навч. закладу, а також ордену хрестоносців (за прикладом Мальтійського духовно-рицарського ордену). В. виходив з того, що ці рицарські корпорації потребуватимуть як представників шляхти, так і рицарів міщансько-сел. походження, які за особисті заслуги могли бути нобілітованими (див. Нобілітація). Iдея перенесення на укр. ґрунт середньовічних рицарських корпорацій трансформувалася згодом в ідею козац. князівства. Літ.: Стороженко А.В. Иосиф Верещинский, бискуп киевский (1540— 1598 гг.). Его жизнь и литературная деятельность. В кн.: Сборник статей и материалов по истории Юго-Западной России, вып. 1. К., 1911; Сас П.М. Політична культура українського суспільства (кінець XVI — перша половина XVII ст.). К., 1998. П.М. Сас.
сім’ї священика. Навч. у Львові та Відні. 1816, після висвячення на священика, виконував обов’язки вчителя Закону Божого у м. Сучава (нині Румунія). Протягом 1824— 56 обіймав посаду дир. гол. шк. в Коломиї. 1856—82 мешкав у Чернівцях. В., за свідченнями сучасників, був людиною, обізнаною з гуманітарними науками, добре знав нім. літ., мав власну б-ку з рідкісними і цінними виданнями. Займався збиранням фольклорних матеріалів, а також заохочував до цього своїх підлеглих. Брав активну участь у роботі громадськокульт. угруповання «Руська трійця», ініціював і оплатив вид. першої на зх.-укр. землях зб. «Галицькі приповідки і загадки, зібрані Григорієм Iлькевичем» (1841), в яку увійшли також матеріали Я.Головацького та I.Борецького. Разом з I.Озаркевичем був активним організатором аматорського театру в Коломиї, який 8 черв. 1848 показав свою першу виставу «Дівка на виданні, або На милування нема силування» — переробку «Наталки Полтавки» I.Котляревського. Брав активну участь у Соборі руських учених 1848, на якому відстоював право видання церк. книг староукр. літ. мовою. П. у м. Чернівці. Літ.: Кирчів Р. Меценат «Русалки Дністрової». «Жовтень», 1988, № 9. П.І. Скрипник.
ціональної революції 1648—1676, до якої В. ставився відверто вороже. Цінними є свідчення про Берестецьку битву 1651 та про службу в армії Речі Посполитої нім. найманців. Літ.: Мыцык Ю.А. Записки иностранцев как исторический источник по истории Освободительной войны украинского народа 1648—1654 гг. Днепропетровск, 1985. Д.С. Вирський.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВЕРЕЩИНСЬКИЙ ЙОСИП» з дисципліни «Енциклопедія історії України»