БРАТСТВО УКРАЇНСЬКИХ КЛАСОКРАТІВ-МОНАРХІСТІВ, ГЕТЬМАНЦІВ
БРАТСТВО УКРАЇНСЬКИХ КЛАСОКРАТІВ-МОНАРХІСТІВ, ГЕТЬМАНЦІВ — укр. політ. орг-ція, заснована 18 серп. 1931 В.Липинським та його однодумцями В.Залозецьким-Сасом, В.Кучабським, М.Кочубеєм, Р.Метельським, М.Савур-Ципріяновичем після розколу та виходу їх з Українського союзу хліборобів-державників (УСХД). Ідеологія базувалася на тих самих програмних засадах, що й УСХД, з тією різницею, що питання вибору монаршої (гетьманської) династії братчики залишали на розсуд парламенту, який мав бути скликаний після відродження укр. д-ви. Згідно з політ. заповітом В.Липинського, чл. оргції виступали проти визнання П.Скоропадського лідером гетьман. руху. Друкований орган — «Збірник хліборобської України» (Прага, 1931—32). Близькою до цього братства за політ. поглядами була група галицьких монархістів (І.Кревецький, І.Крип’якевич, Т.Коструба). Діяльність орг-ції не мала суттєвого впливу на політ. життя укр. еміграції. Літ.: Збірник Хліборобської України, т. 1—2. Прага, 1931—32. Т.С. Осташко.
вали булдовською. На організаційному соборі було проголошено боротьбу з прихильниками РПЦ — Моск. патріархату (див. Тихон) та УАПЦ (див. Василь Липківський) і лояльне ставлення до обновленства. Однак кількість парафій БО УПАЦ росла дуже повільно — на 1925 їх було лише бл. 300, переважно на Полтавщині та Поділлі. Таким чином, гол. завдання, яке ставилося ДПУ — паралізувати діяльність УАПЦ — не було виконане. Тому церква почала зазнавати утисків та переслідувань з боку рад. влади. Центр. органи церкви було перенесено до Харкова, а потім у Луганськ. 1937 перестала діяти остання громада БО УПАЦ. Митрополит Феофіл (Булдовський) переселився до Харкова і повністю відійшов від церк. справ. О.Н. Саган.
во, друкарня при якому 1638 випустила «Граматику» М.Смотрицького. У 2-й пол. 17—18 ст. посилився тиск католицизму на Б.д., їм стало важко конкурувати з більш потужними монастирськими друкарнями. Лише друкарня Львів. братства протрималася до кін. 18 ст. Літ.: Ісаєвич Я.Д. Братства та їх роль у розвитку української культури XVI—XVII ст. К., 1966; Преемники первопечатника. М., 1981. М.А. Шамрай.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «БРАТСТВО УКРАЇНСЬКИХ КЛАСОКРАТІВ-МОНАРХІСТІВ, ГЕТЬМАНЦІВ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»