АНТИФАШИСТСЬКИЙ КОНГРЕС ДІЯЧІВ КУЛЬТУРИ 1936 У ЛЬВОВІ
АНТИФАШИСТСЬКИЙ КОНГРЕС ДІЯЧІВ КУЛЬТУРИ 1936 У ЛЬВОВІ — форум представників ліворадикальної та радянофільної інтелігенції Польщі, Зх. України та Зх. Білорусі, в якому взяли участь понад 100 осіб. Скликаний за ініціативи Компартії Польщі та КПЗУ 16—17 трав. 1936 на виконання рішень VII конгресу Комінтерну (1935; див. Інтернаціонал III). У підготовці акції брали участь, зокрема, укр.
98
письменники О.Гаврилюк, Я.Галан, С.Тудор, поляк Л.Кручковський та ін. Було виголошено доАНТИЧНА повіді: «Культура і фашизм» (Г.Дембінський, С.Тудор); «Війна та майбутнє культури» (Л.Кручковський); «Культура та умови людської праці» (Г.Крагельська); про стан літ., театру, музики, образотворчого мист-ва, журналістики, освіти (М.Чухновський, Я.Галан, В.Василевська, Б.Домбровський, Е.Зегадлович, О.Дан та ін.). Конгрес ухвалив запропоновану комуністами резолюцію, що закликала інтелігенцію до боротьби з фашизмом, гнобленням панівними колами Польщі нас. Зх. України та Зх. Білорусі, гостро засуджувала зазіхання «на волю СРСР — одинокої країни перемоАрхеологічні знахідки жного соціалізму». З огляду на на тер. Північного голодомор 1932—1933 в Україні Причорномор’я. і репресії проти нац. інтелігенКоропластика ції в УСРР широкі кола укр. (виготовлені у формах громадянства у Польщі не підтеракотові статуетки): тримали антифашист. форум у 1 — Богиня з головою Львові. ведмедя. Березань; 2 — Курос. Ольвія; 3 — Деметра. Ольвія; 4 — Діоніс. Херсонес; 5 — Кора-Персефона. Ольвія; 6 — Зевс. Тіра; 7 — Діоніс; Пантикапей; 8 — Геракл. Пантикапей; 9 — Богиня в овечій шкурі. Тіра.
ченко Ю.А. Сталінщина й доля західноукраїнської інтелігенції (20—50-ті роки ХХ ст.). К., 1994. О.С. Рубльов.
Літ.: Антифашистский конгресс работников культуры во Львове в 1936 г.: Документы и материалы. Львов, 1956; Антифашистский конгресс работников культуры во Львове в 1936 г.: Библиографический указатель. Львов, 1978; Проти фашизму та війни:
Ви переглядаєте статтю (реферат): «АНТИФАШИСТСЬКИЙ КОНГРЕС ДІЯЧІВ КУЛЬТУРИ 1936 У ЛЬВОВІ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»