ВПЛИВ ГРОШЕЙ НА РОЗВИТОК МАКРОЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ
Зрозуміло, що поставлена проблема є багатоаспектною за своїм змістом. Економіка як цілісна система має розгалужену структуру і різні функціональні механізми, обов'язковою ланкою реалізації кожного з яких є грошовий компонент. Виходячи з цього, вплив грошей на розвиток макроекономічних процесів можна розглядати під різними кутами зору і у різних площинах, серед яких синтезуючою є проблема грошей і розвитку-економічного циклу. В економічній літературі сформувалося два підходи до визначення впливу грошового фактора на розвиток економічного циклу. Йдеться про монетаристський і кейнсіанський підходи до проблеми, що розглядається. Диференціація поглядів цих двох провідних напрямів економічної думки пов'язана з неоднозначним підходом до розуміння принципів формування ринкової рівноваги. Вихідною посилкою кейнсіанців є положення про те, що порушення відтворювального циклу є результатом внутрішньої недосконалості ринкових механізмів саморегулювання. Звідси висновок, що грошові кризи не є самостійними, що вони лише наслідок диспропорцій, які виникають безпосередньо у виробничій сфері, зокрема в її інвестиційній структурі. Звичайно, що в цьому випадку не заперечується і зворотний вплив монетарного фактора на розвиток 'циклічних процесів. Та лідируюча роль у співвідношенні процесів, що розглядаються, належить внутрішньовиробничій сфері. На противагу цьому монетаризм грунтується на так званій монетарній теорії циклу. Ця теорія виходить з передумови, що ринковий механізм саморегулювання здатний сам забезпечувати структурну рівновагу, і що основним дестабілізуючим фактором, який зумовлює циклічність розвитку, є грошова система. Отже, кризи і депресії ринкової економіки, на думку представників цього напряму, являють собою суто грошове явище. Вони пов'язані передусім з функціональними порушеннями, що виникають у сфері 383
кредитно-грошових відносин. Враховуючи принципову значимість для теорії грошей цього положення, розглянемо його більш докладно.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВПЛИВ ГРОШЕЙ НА РОЗВИТОК МАКРОЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ» з дисципліни «Основи економічної теорії»