Споживчий бюджет як економічний інструмент індексації доходів
Мінімальний споживчий бюджет (МСБ) визначають як баланс доходів і видатків, який дає змогу визначити вартість матеріального забезпечення життя тих груп населення, які мають мінімальні доходи. Такий бюджет є найважливішим узагальнюючим соціальним нормативом, що містить науково обгрунтовані норми і нормативи з споживання продуктів харчування, основних непродовольчих товарів і платних послуг. Бюджет характеризує мінімально необхідний рівень і структуру споживання матеріальних благ і послуг, а також розмір доходів, що дають можливість задовольняти потреби на такому рівні. При визначенні розміру доходів ураховують можливість задоволення потреб у харчуванні на рівні не нижчому, ніж фізіоло- 360
гічні норми, а також найбільш нагальні потреби в одязі, білизні, взутті, меблях, господарських речах, предметах санітарії, гігієни. Крім того, доходи мають бути достатніми для оплати, житла, комунально-побутових послуг, транспорту, зв'язку, забезпечення мінімальних культурних потреб. Бюджет розраховують для одиноких і сімейних з урахуванням чисельного і вікового складу сім'ї. Мінімальний споживчий бюджет використовують для обгрунтування мінімального рівня доходів сімей, а також для встановлення мінімальних розмірів заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат і пільг. Соціальним орієнтиром при цьому є оптимальний споживчий бюджет (ОСБ), розрахований за нормами і нормативами споживання, що задовольняють розумні, раціональні потреби. ОСБ використовують для оцінки досягнутого рівня життя населення і вибору найбільш ефективних шляхів його підвищення. Порівнюючи фактичне споживання з нормами оптимального споживчого бюджету, визначають ступінь задоволення потреб, виявляють найбільш “вузькі”, місця у споживанні, вживають необхідних заходів для розвитку виробництва і сфери послуг. . При підвищенні цін і тарифів мінімальний споживчий бюджет дає змогу визначити, наскільки зросла вартість життя. Як уже зазначалося, мінімальний споживчий бюджет тісно пов'язаний з мінімальною заробітною платою і є по суті основою для визначення Її розмірів. Слід мати на увазі, що розраховані за мінімальними споживчими бюджетами розміри доходів і заробітної плати будуть мати практичне значення лише у тому випадку, якщо всі матеріальні блага і послуги, включені до МСБ, є на .споживчому ринку. Якщо їх не можна придбати через відсутність у продажу, то не можна й говорити про реальне забезпечення МСБ. Тому при розрахунках бюджетів треба враховувати всі джерела надходжень товарів: за талонами, замовленнями, за договірними і вільними цінами тощо. Це особливо важливо при розрахунку МСБ для різних регіонів. Мінімальний споживчий бюджет розробляє Кабінет Міністрів України за участю Ради Федерації незалежних профспілок України. Як правило, у грудні проект Закону України виноситься на обговорення і затвердження Верховної Ради України.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Споживчий бюджет як економічний інструмент індексації доходів» з дисципліни «Основи економічної теорії»