Ринкова економіка об'єктивно вимагає впровадження вільних цін, тобто цін, які встановлюються не державою, а виникають об'єктивно на ринку в умовах вільної конкуренції, з урахуванням справжньої вартості товару, співвідношення попиту і пропозиції на нього. Процес переходу до вільних цін досить тривалий і вимагає багато зусиль, передусім створення відповідних умов: ліквідації монополії державної власності, роздержавлення і приватизації засобів виробництва, виникнення вільної конкуренції. Ігнорування цього неминуче призводить до цінової агресії на життєвий рівень населення. У 1992 p. в Україні розпочалась так звана лібералізація цін без створення відповідних умов. Процес впровадження вільних цін нагадував спроби збудувати будинок починаючи не з фундаменту, а з даху. Крім того, відсутність вільної конкуренції, монополістичне становище багатьох державних підприємств дало їм право встановлювати високу, надмірну норму рентабельності, аж до 600 відсотків. Деякі підприємства за рахунок зростання цін намагались залатати всі прорахунки у своєму господарстві. Іноді у собівартість продукції включали навіть витрати на будівництво об'єктів соціального значення. Шалене зростання цін призводило до спаду виробництва, зниження життєвого рівня населення. Нові ціни в ході “лібералізації” не стали вільними, їх диктували монополістичні структури. Різниця лише в тому, що раніше
185
контролювала держава цей процес, а пізніше все було віддано на відкуп керівникам підприємств. Отже, перехід до вільних цін передбачає насамперед створення умов для конкуренції. А для цього потрібно провести демонополізацію економіки через роздержавлення і приватизацію державної власності. Вільні ціни виникають там, де існують не тільки умови для конкурентів, а й рівновага між попитом і пропозицією. Якщо цей товар є дефіцитом, попит на нього перевищує репозицію, то ціна буде перевищувати вартість навіть при наявності багатьох виробників. Сьогодні, наприклад, на м'ясному ринку України представлено багато товаровиробників (селяни, фермери, колгоспи, державні господарства). Однак ціни не тільки не знижуються, а й невпинно зростають. Причинами цього є відсутність сприятливих умов для зростання виробництва м'яса, відсутній ринок засобів виробництва для тваринництва, неможливо в достатній кількості купити корми, будівельні матеріали тощо. Отже, вільні ціни вимагають створення відповідної структури галузевої економіки та інфраструктури ринку.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Проблеми переходу до ціноутворення ринкової» з дисципліни «Основи економічної теорії»