Цей метод є простим при застосуванні, тому його часто використовують, особливо в періоди надлишку грошей. Суть методу загального фонду коштів полягає в тому, що всі ресурси банку об’єднуються в загальний фонд коштів з подальшим їх розподілом між тими видами активів, які, з позиції банку, є найбільш прийнятними щодо їх дохідності. Для здійснення активної операції не має значення, з якого джерела надійшли кошти, але при цьому обов’язковою умовою є дотримання адекватного рівня ліквідності коштів, вкладених у відповідні активи (рис. 2.4).
Рис. 2.4. Схема управління активами методом загального фонду коштів Застосування цього методу управління активами пов’язане з кредитними операціями банку, тому його можна рекомендувати для використання малим і середнім банкам. Принципи застосування цього методу передбачають поєднання прибутковості та ліквідності. Тому, формуючи оптимальну структуру розміщення фінансових ресурсів, банк повинен для себе визначити співвідношення первинних і вторинних резервів. Загальний фонд коштів Джерела коштів Розміщення коштів Вклади до запитання Ощадні та строкові вклади Акціонерний капітал і резерви Первинні та вторинні резерви Кредити Цінні папери Споруди і обладнання
46 Під первинними резервами слід розуміти касу і прирівняні до неї кошти, кореспондентський рахунок у Національному банку, кореспондентський рахунок в інших банках, тобто це високоліквідні активи, безпосередньо пов’язані з миттєвою ліквідністю. Очевидно, що первинні резерви з огляду на високу ліквідність практично не приносять доходу (за винятком випадків виплати відсотків за залишками на кореспондентських рахунках у банках- кореспондентах), тому питома вага даних активів щодо сумарних активів повинна відповідати виконанню нормативу миттєвої ліквідності, вирішенню дилеми прибутковість – ліквідність. Первинні резерви покликані своєчасно задовольняти всі зобов’язання банку, тобто бути джерелом банківської ліквідності. Під вторинними резервами розуміють державні цінні папери. Вони мають високий ступінь ліквідності і представляють інтерес з точки зору дохідності. Такий умовний поділ на первинні та вторинні резерви визначається самостійно планово-економічним відділом на основі власних оцінок ситуації, даних активів і доцільності. Функціональність вторинних резервів пояснюється виконанням двох вимог – ліквідності та переміщення. Відповідно їх значення для оперативного управління банківської ліквідності полягає в тому, що вторинні резерви є джерелом поповнення первинних. Перевагою методу загального фонду є те, що він дає змогу визначити багато варіантів використання коштів в активних операціях. Однак суттєвим його недоліком є відсутність чітких критеріїв для розподілу коштів за категоріями активів. Тобто, при розміщенні коштів більше уваги приділяється ліквідності банку при вилученні вкладів і менше уваги приділяється необхідності задовольняти заявки клієнтів на кредит, що негативно впливає на дохідність; не враховуються різні вимоги ліквідності щодо вкладів до запитання, ощадних вкладів, строкових вкладів і основного капіталу, що є однією із причин зменшення дохідності; не містить чітких критеріїв для розподілення коштів за категоріями активів, тому вирішення завдання управління ліквідністю і дохідністю залежить від досвіду та інтуїції банківського керівництва.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Метод загального фонду коштів» з дисципліни «Ліквідність банку: окремі аспекти управління та світовий досвід регулювання і нагляду»