Підприємства аграрного сектору є складовою частиною єдиної системи народного господарства України. Їх господарська діяль- ність систематично і послідовно відображується в бухгалтерсько- му обліку, що забезпечує суцільну і безперервну реєстрацію гос- подарських операцій у тому порядку, в якому вони здійснюються (у хронологічному порядку їх виникнення). Відомо, що дані поточного бухгалтерського обліку системати- зують на відповідних балансових рахунках, що дає змогу викори- стовувати їх для оперативного управління підприємством. Щоб визначити результати господарської діяльності підпри- ємств, організацій та установ за звітний період і дати оцінку її результатів, слід узагальнити у певній системі дані поточного обліку (за місяць, квартал або рік). Система взаємопов’язаних облікових показників, що відобра- жують результати діяльності підприємства або його підрозділів за певний період, називають звітністю. Складання, розгляд і подан- ня звітності у встановлені строки відповідним органам є завер- шальним етапом бухгалтерського обліку. Особливо великого зна- чення звітність набуває в умовах ринкових відносин. Бухгалтер- ська звітність повинна відповідати всім вимогам, які пред’яв- ляються Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансо- ву звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV та Положен- нями (стандартами) бухгалтерського обліку. Згідно з Законом «Про бухгалтерський облік та фінансову зві- тність в Україні» регулювання питань методології фінансової зві- тності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затвер- джує Національні Положення (стандарти) бухгалтерського облі- ку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Міністерство аграрної політики України у межах своєї компе- тенції, відповідно до галузевих особливостей розробляє на базі Національних Положень (стандартів) методичні рекомендації що-
170 до їх застосування і за узгодженням розробляє деякі спеціальні форми бухгалтерської звітності сільськогосподарських підприємств. Отже, в аграрному секторі обов’язковим є подання фінансо- вої звітності та спеціалізованих форм бухгалтерської звітності органам, до сфери управління яких вони належать. Органам виконавчої влади та іншим користувачам фінансова звітність подається відповідно до законодавства. Фінансова звітність підприємства не становить комерційної таємниці, крім випадків, передбачених законодавством. Метою складання фінансової звітності є надання користува- чам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. Порядок надання фінансової звітності користувачам визнача- ється чинним законодавством. Зауважимо, що фінансова звітність забезпечує інформаційні потреби користувачів щодо: 倈 придбання, продажу та володіння цінними паперами; 倈 участі в капіталі підприємства; 倈 оцінки якості управління; 倈 оцінки здатності підприємства своєчасно виконувати свої зо- бов’язання; 倈 забезпеченості зобов’язань підприємства; 倈 визначення суми дивідендів, що підлягають розподілу; 倈 регулювання діяльності підприємства та інших рішень. Звітним періодом для складання фінансової звітності є кален- дарний рік. Проміжна (місячна, квартальна) звітність, яка охоплює пев- ний період, складається нарощуваним підсумком з початку звіт- ного року.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Сутність і призначення бухгалтерської звітності» з дисципліни «Теорія бухгалтерського обліку»