Для того, щоб правильно відобразити господарські операції на рахунках бухгалтерського обліку, треба вивчити особливості кож- ного з них, зокрема знати, для яких об’єктів обліку призначається той чи інший рахунок, яка його будова та особливості. Групуван- ня рахунків за певними однорідними ознаками називається кла- сифікацією рахунків. Класифікація рахунків бухгалтерського обліку допомагає ви- вчити зміст і будову системи рахунків. Знаючи загальні, найсут- тєвіші та відмінні ознаки окремих груп рахунків, можна визначи- ти, для чого призначений, як використовується той або інший ра- хунок у бухгалтерському обліку. Це сприяє поліпшенню організа- ції обліку на підприємствах, в організаціях та установах, забезпе- чує інформацією, яка всебічно характеризує їх діяльність, а також дає можливість узагальнювати показники роботи окремих ланок за галузями та у народному господарству загалом. Рахунки бух- галтерського обліку класифікують за двома основними ознаками: економічним змістом та їх призначенням і структурою (будовою). Групування господарських активів та їх джерел, господарсь- ких процесів та їх результатів здійснюється відповідно до їх еко- номічного змісту. При цьому різні рахунки, а також обліковувані на них об’єкти мають різний зміст відповідно до характеру та осо- бливостей обліковуваних об’єктів. Таким чином, всі рахунки за економічним змістом можуть бути зведені у відповідні групи та види. Економічний зміст рахунків є основою побудови всієї систе- ми рахунків бухгалтерського обліку та найважливішою ознакою їх класифікації. Не менш значущою є класифікація рахунків за призначенням та структурою. З нашої точки зору, найбільш узагальнюючою є класифікація рахунків у відношенні до бухгалтерського балансу,
86 адже вона диктує структуру рахунків, пов’язує їх з класифікацією об’єктів і вказує на відповідність до статей балансу. Зміст і при- значення рахунків, у свою чергу, визначають побудову рахунків або їх структуру, тобто характер і значення їх дебетових і креди- тових записів, місце у балансі тощо. Одні види рахунків за струк- турою можуть мати тільки дебетові залишки і є активними, ін- ші — тільки кредитові залишки і належать до пасивних. Одні рахунки показують в активі балансу, інші в пасиві, а деякі як в активі, так і пасиві. Усі ознаки (за економічним змістом, їх призначенням і стру- ктурою, відношенням до бухгалтерського балансу) тісно взає- мопов’язані і є основою побудови класифікації рахунків бухгал- терського обліку.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Класифікація рахунків бухгалтерського обліку» з дисципліни «Теорія бухгалтерського обліку»