Відповідальність за порушення валютного законодавства
Згідно зі ст. 16 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» незаконні скуповування, продаж, обмін чи використання валютних цінностей як засобу платежу або як застави, тобто вчинення цих дій без відповідного дозволу (ліцензії) тягнуть за собою адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством України. До банків, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності: 1) за здійснення операцій з валютними цінностями без одержання генеральної ліцензії Національного банку України — штраф у сумі, еквівалентній сумі (вартості) таких валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій, з виключенням банку із книги реєстрації банків або без такого виключення; 2) за здійснення операцій з валютними цінностями без одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України — штраф у сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій; 3) за торгівлю іноземною валютою банками без одержання ліцензії Національного банку України та (або) з порушенням порядку й умов торгівлі валютними цінностями на міжбанківському валютному ринку України — штраф у сумі, еквівалентній сумі (вартості) зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій, з виключенням банку із книги реєстрації банків або без такого виключення;
Банківський нагляд
287
4) за несвоєчасне подання, приховування або перекру чення звітності про валютні операції — штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України; 5) за невиконання банком-резидентом вимог щодо декларування валютних цінностей, що знаходяться за кордоном — штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України; 6) банк позбавляється генеральної ліцензії Національного банку України на право здійснення валютних операцій або штраф у розмірі, що встановлюється Національним банком України у таких випадках: 6.1) за порушення правил торгівлі валютою на міжбан- ківському валютному ринку України за дорученням і за рахунок резидентів, що призведе до неспроможності виконання ними своїх зобов'язань щодо: — платежів у іноземній валюті за межі України у вигляді процентів за кредити, доходу (прибутку) від іноземних інвестицій; — вивезення за межі України іноземної інвестиції в іноземній валюті, раніше здійсненої на території України, в разі припинення інвестиційної діяльності; — платежів у іноземній валюті за межі України у вигляді плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден, що справляється Європейською організацією з безпеки аеронавігації (Єврокон-троль) відповідно до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів, вчиненої в м. Брюсселі 12 лютого 1981 року, та інших міжнародних договорів; 6.2) за невиконання банком функцій агента валютного контролю щодо операцій з клієнтами банки повинні контролювати здійснення валютних операцій. Вище вказані санкції застосовуються Національним банком України та його територіальними управліннями за умов делегування їм таких прав. Суми стягнених штрафів спрямовуються до державного бюджету України.
288
Т.П.Гудзь
Оскарження дій щодо штрафних санкцій провадиться в судовому порядку. Крім того, банківські працівники несуть кримінальну відповідальність за участь у змові з клієнтами щодо навмисного ухилення особами, які здійснюють господарську діяльність без створення юридичної особи, від повернення в Україну у передбачені законом строки виручки в іноземній валюті від реалізації на експорт товарів (робіт, послуг), або інших матеріальних цінностей, отриманих від цієї виручки, а також умисне приховування будь-яким способом такої виручки, товарів або інших матеріальних цінностей. Згідно ст. 207 Кримінального кодексу України такі дії караються обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на строк до 3 років. Цією ж статтею передбачене позбавлення волі на строк від 3 до 7 років за здійснення операцій з приховування доходів клієнтів в особливо великих розмірах, а саме якщо ця виручка у 3000 і більше разів перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (на сьогодні він дорівнює 17 грн.) у перерахунку в гривневий еквівалент за офіційним курсом Національного банку на останній день строку, передбаченого законодавством для перерахування виручки в іноземній валюті з-за кордону. Стаття 208 Кримінального кодексу України встановлює відповідальність банківських працівників, які здійснили незаконне відкриття або використання за межами України власних валютних рахунків — штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк від 2 до 4 років, з конфіскацією валютних цінностей, що знаходяться на зазначених вище рахунках. Також кримінальну відповідальність тягне за собою вступ у змову з фізичною чи юридичною особою щодо незаконного відкриття або використання за межами
Банківський нагляд
289
України валютних рахунків. Такі дії згідно ст. 208 Кримінального кодексу України караються позбавленням волі на строк від 3 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією валютних цінностей, що знаходяться на таких рахунках.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Відповідальність за порушення валютного законодавства» з дисципліни «Банківський нагляд»