ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Банківська справа » Банківський нагляд

Особливості нагляду за системою фінансового моніторингу банку
Комерційні банки та їх філії є суб'єктами первинного фінансового моніторингу, оскільки саме банківська система є найбільш вразливою з погляду можливості відмивання брудних грошей та фінансування тероризму у світі. В нашій державі систему фінансового моніторингу очолює Державний комітет фінансового моніторингу України — уповноважений орган державної влади.
Інспектування внутрішньобанківської системи запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, передбачає вивчення щодо виконання Положення про здійснення банками фінансового моніторингу (постанова Правління Національного банку України від 14 травня 2003 р. №189) та Методичних рекомендацій з

Банківський нагляд

127

питань розроблення банками України програм з метою протидії легалізації (відмиванню) грошей, отриманих злочинним шляхом (постанова Правління Національного банку України від ЗО квітня 2002 р. № 164). Зокрема, перевіряються зміст та фактичне дотримання внутріш-ньобанківських документів, що регламентують процедури фінансового моніторингу:
1) Правила внутрішнього фінансового моніторингу;
2) Програми здійснення фінансового моніторингу за напрямами діяльності банку з обслуговування клієнтів;
3) Програма ідентифікації і вивчення клієнтів банку;
4) Програма навчання і підвищення кваліфікації
працівників банку;
5) Положення про спеціальний структурний підрозділ із запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом
6) Інші документи, що регламентують режими доступу до інформації працівників банку.
Внутрішньобанківську систему запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, очолює відповідальний працівник банку, який за посадою є членом Правління і в здійсненні своїх повноважень є незалежним та підзвітним лише керівнику банку. У разі створення в банку спеціального підрозділу із запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, керівник цього підрозділу виконує обов'язки відповідального працівника. Інспектор має оцінити відповідність дій банку вимогам нормативно-правових актів Національного банку щодо призначення на посаду (звільнення) відповідального працівника банку та фактичний рівень його незалежності.
Вивченню підлягають також питання щодо періодичності та результатів проведення перевірки системи фінансового моніторингу банківської установи її підрозділом внутрішнього аудиту. Необхідно зауважити, Що така перевірка має проводитися не рідше одного разу

128

Т.П.Гудзь

на рік. Важливим є з'ясування того, чи розглядалися матеріали внутрішнього аудиту спостережною радою, які заходи вживалися для усунення недоліків у роботі системи фінансового моніторингу банку.
Наступний напрям робити інспектора — перевірка виконання банком вимог законодавства України щодо ідентифікації клієнтів, тобто встановлення особистості, намірів, джерел походження коштів тощо. Відповідно до п. 3.2 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу обов'язковій ідентифікації підлягають:
а) клієнти, які відкривають рахунки в банку;
б) клієнти, які здійснюють операції, що підлягають
фінансовому моніторингу;
в) клієнти, які здійснюють операції з готівкою без
відкриття рахунку на суму, що перевищує 50000 гривень,
або еквівалент цієї суми в іноземній валюті;
г) особи, які діють від імені зазначених клієнтів.
Для цього інспектор із книги відкритих рахунків (в електронному вигляді) робить вибірку клієнтів за окремими категоріями з обов'язковим зазначенням усіх рахунків кожного клієнта та дати їх відкриття.
Особлива увага приділяється інспектором для перевірки клієнтів великого ризику. До цієї категорії відносяться клієнти банку, що мають одну з таких характеристик:
— здійснення виду діяльності, через який найімо
вірніше може проводитися легалізація доходів, наприк
лад, тиражування відео- та звукозаписів (піратство),
виробництво ювелірної продукції, туристичні послуги,
діяльність барів, ресторанів, азартних розважальних
закладів, а також парабанків;
— обсяг наданих кредитів (найбільші позичальники та
VIP-клієнти). Перевіряється пов'язаність працівників та
власників банку з VIP-клієнтами;
— статус позичальника, а саме підвищена увага до
власників істотної участі або клієнтів, що мають значні
владні повноваження у державі, оскільки умови їх

Банківський нагляд

129

кредитування можуть бути економічно необгрунтованими і нести невиправданий ризик для банку;
— оформлення операції на основі довіреності або на
ім'я третіх осіб (наприклад, відкриття в такий спосіб
фізичними особами рахунків як у вітчизняних, так і в
іноземних банках). При цьому відповідальним праців
ником банку має з'ясовуватися, чим зумовлена така
необхідність, мета операції.
Перевірка ідентифікації клієнтів передбачає порівняльний аналіз інформації у юридичних справах щодо відкриття рахунків, з анкетними даними, які мають бути заповнені за формою, передбаченою в додатках до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу.
Водночас, інспектор має поцікавитися, як саме відбувається оновлення інформації про клієнтів, перевірка їх репутації, як здійснюється аналіз використання клієнтом своїх рахунків (наприклад, якщо клієнт має декілька однотипних рахунків, чи може банк це обґрунтовано пояснити).
Особливої уваги потребує організація процесу виявлення клієнтів, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності та дотримання порядку повідомлення про них Державний комітет фінансового моніторингу. Для цього відповідальні працівники банку мають бути ознайомлені з переліком осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності, що визначається Кабінетом Міністрів України, а також знати підстави для внесення юридичної чи фізичної особи до зазначеного переліку:
— вирок суду, що набрав законної сили, про визнання фізичної особи винною у вчиненні злочинів, передбачених статтею 258 Кримінального кодексу України;
— відомості, що формуються в рамках Ради Безпеки ООН, про організації та фізичних осіб, які пов'язані з терористичними організаціями або терористами;

130

Т.П.Гудзь

— вироки (рішення) судів, рішення інших компе
тентних органів іноземних держав щодо організацій або
фізичних осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної
діяльності, які визнаються Україною відповідно до
міжнародних договорів України.
Перевірці підлягає наявність механізму, процедур виявлення операцій, що підлягають фінансовому моніторингу: за якими ознаками проводиться їх відбір, чи повністю виконуються вимоги п. 4 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу щодо порядку реєстрації підозрілої фінансової операції.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» обов'язковому фінансовому моніторингу підлягає фінансова операція, що проводиться у сумі від 80000 гривень і більше або її еквіваленті в іноземній валюті та має хоча б одну з таких ознак:
— переказ грошових коштів на анонімний (номерний) рахунок за кордон і надходження грошових коштів з анонімного (номерного) рахунку з-за кордону, а також переказ коштів на рахунок, відкритий у фінансовій установі в країні, що віднесена Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон;
— зарахування або переказ грошових коштів, надання або отримання кредиту (позики), проведення фінансових операцій з цінними паперами у випадку, коли хоча б одна із сторін зареєстрована в офшорній зоні, на території воєнних дій, в країні, яка не бере участь у міжнародному співробітництві в сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму. Перелік таких країн (територій) визначається Кабінетом Міністрів України та оприлюднюється в засобах масової інформації;
— зарахування на рахунок коштів у готівковій формі з їх подальшим переказом того самого або наступного операційного дня іншій особі;

Банківський нагляд

131

— зарахування грошових коштів на рахунок чи
списання грошових коштів з рахунку юридичної особи,
період діяльності якої не перевищує трьох місяців з дня її
реєстрації, або зарахування грошових коштів на рахунок
чи списання грошових коштів з рахунку юридичної особи
у випадку, якщо операції на зазначеному рахунку не
проводилися з моменту його відкриття;
— відкриття рахунку з унесенням на нього коштів на користь третьої особи;
— переказ особою, за відсутності зовнішньоекономічного контракту, коштів за кордон;
— обмін банкнот, особливо іноземної валюти, на банкноти іншого номіналу;
— проведення фінансових операцій з цінними паперами на пред'явника, не розміщеними в депозитаріях;
— придбання особою цінних паперів за готівку;
— виплата фізичній особі страхового відшкодування або отримання страхової премії;

— виплата особі виграшу в лотерею, казино або в іншому гральному закладі;
— розміщення дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та інших цінностей в ломбард.
Інспектор повинен перевірити порядок ведення реєстру фінансових операцій, які підлягають фінансовому моніторингу, а саме повноту відображення інформації за кожною такою операцією відповідно до вимог п. 4 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу; можливість доступу до системи реєстрації, внесення в неї несанкціонованих змін (наприклад, видалення операцій). Для цього звіряються паперові копії реєстру з його електронними даними.
Перевірці підлягає дотримання банком п. 5 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу Щодо порядку надання інформації про фінансові операції ДО Державного комітету фінансового моніторингу України. З цією метою інспектор з'ясовує:

132

Т.П.Гудзь

— достатність заходів, які вживаються установою щодо
виявлення суті та мети проведення клієнтом операції, що
підлягає внутрішньому моніторингу;
— дотримання порядку подання повідомлення про підозрілу операцію до Державного комітету фінансового моніторингу;
— надання відповіді на запит та сприяння працівникам Державного комітету фінансового моніторингу України у проведенні аналізу фінансових операцій, згідно з вимогами статті 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом»;
— наявність та дотримання встановленого порядку надання інформації Службі безпеки України про операції з підозрою фінансування тероризму;
— збереження архівних даних про операції, що піддягали фінансовому моніторингу.
Відповідно до п. 7 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу при перевірці достатності заходів щодо навчання та підвищення кваліфікації працівників банку з питань фінансового моніторингу інспектор звертає увагу на:
— наявність та виконання відповідної програми;
— що фактично зроблено для навчання та підвищення кваліфікації працівників банку з питань фінансового моніторингу;
— чи всі працівники, які задіяні в системі внутрішньо-банківського фінансового моніторингу, регулярно проходили підвищення кваліфікації;
— який зміст інструктажу, що проводиться новопри-значеним працівникам.
Результати перевірки банку щодо дотримання законодавства з питань запобігання легалізації злочинних доходів оформлюються керівником інспекційної групи у відповідній довідці на основі поданої інформації від інспекторів.

Банківський нагляд

133

Якщо були виявлені факти недотримання банком законодавства у сфері запобігання відмиванню брудних грошей, то керівник інспекційної групи складає щодо голови правління банку протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 166 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Особливості нагляду за системою фінансового моніторингу банку» з дисципліни «Банківський нагляд»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Аудит виходу продукції рослинництва
МЕХАНІЗМ ЗМІНИ МАСИ ГРОШЕЙ В ОБОРОТІ. ГРОШОВО-КРЕДИТНИЙ МУЛЬТИПЛІ...
Дохідність залученого капіталу
Здравый смысл и механика
ОРГАНІЗАЦІЯ І СТРУКТУРА АУДИТОРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


Категорія: Банківський нагляд | Додав: koljan (10.11.2011)
Переглядів: 1193 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП