Форвардні та ф’ючерсні контракти мають як спільні характерис-тики, так і певні особливості. Ці фінансові інструменти використо-вуються для хеджування фінансових ризиків попереднім фіксуван-ням ціни базового активу до моменту здійснення реальної операції купівлі-продажу. Ф’ючерсні контракти — це специфічна, стандар-тизована форма форвардних угод. Але зазначені види деривативів різняться за умовами здійснення, характеристиками та механізмом дії (табл. 6.1). Дослідження щодо порівняння ф’ючерсних і форвардних цін по-казали, що в цілому вони мають бути однакові. На практиці на ряд базових активів, наприклад валюту, форвардні і ф’ючерсні ціни майже не різняться між собою. Для інших фінансових інструментів, наприклад казначейських векселів, спостерігаються істотні різниці в цінах, причому ф’ючерсні ціни перевищують форвардні. Відмін-ність у цінах може бути зумовлена різними факторами, такими як податкові ставки, комісійні, ліквідність контрактів, гарантійні внес-ки і т. ін. Таблиця 6.1. ПОРІВНЯННЯ ФОРВАРДНИХ І Ф’ЮЧЕРСНИХ КОНТРАКТІВ №п/п Показник Форвард Ф’ючерс 1 Торгівля Позабіржова Біржова 2 Сума контракту За бажанням клієнта Стандартна 3 Строки дії Будь-які Фіксовані 4 Можливість дострокового виходу з контракту Існує Не існує 5 Доступність Не є загальнодоступними Рівний доступ 6 Додаткові вимоги Кредитні лінії Гарантійні депозити 7 Розрахунки На дату закінчення строку дії контракту Щодня 8 Видатки Комісійні не стягуються Біржові, брокерські, ко-місійні збори 9 Час активних торгів (аме-риканські умови) До 12.00 за нью-йоркським часом До 14.20 за нью-йоркським часом 10 Система котирування Європейська Американська 11 Ліквідність Низька або відсутня Висока 12 Ризик зриву поставки Існує Не існує
Теоретично доведено: якщо форвардний і ф’ючерсний контрак-ти мають однакову дату поставки, а безризикова ставка постійна і однакова для будь-яких періодів часу, то форвардна і ф’ючерсна ці-ни дорівнюють одна одній. Але оскільки відсоткові ставки на ринку змінюються і точно прогнозувати їх рух неможливо, то це призво-дить до різниці у форвардних і ф’ючерсних цінах.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ПОРІВНЯННЯ Ф’ЮЧЕРСНИХ І ФОРВАРДНИХ КОНТРАКТІВ» з дисципліни «Фінансовий менеджмент банку»