Залежно від співвідношення поточної ціни У та ціни виконання М опціони поділяються на три категорії. 1. Опціони з виграшем — ITM (in the money). Ціна виконання такого опціону вигідніша власникові, ніж поточна ціна активу. У разі негайного виконання приносить власникові прибуток. Справджуються відношення:
М<У для CALL, М>У для PUT.
2. Опціони без виграшу — АТМ (at the money). Ціна виконання дорівнює поточній ціні активу. При негайному виконанні не принесе влас-никові ні прибутків, ні збитків. Виконується рівність М=У. 3. Опціони з програшем — OTM (out of the money). Ціна виконання нижча за поточну для PUT і вища за поточну для CALL (невигідна власни-кові). При негайному виконанні приведе власника до фінансових втрат. Справджуються відношення:
М>У для CALL, М<У для PUT.
При купівлі опціону покупець виплачує продавцеві опціонну премію, яка складається з двох частин: внутрішньої вартості; часової вартості. Внутрішня вартість — це різниця між поточною ціною активу та ціною ви-конання опціону, яку можна одержати, негайно реалізувавши право опціону. Внутрішню вартість мають лише опціони з виграшем. Часова вартість — це різниця між майбутньою (прогнозованою) ціною активу протягом строку дії опціону та ціною виконання. Покупець опціону може обчислити часову вартість як різницю між опціонною премією і внутрішньою вартістю. Продавцеві опціону необхідно правильно визначити розмір опціонної премії, щоб не понести збитків при виконанні опціону. Часова вартість опціону залежить від двох факторів: тривалості періоду дії опціону та стандартного відхилення ціни активу. При аналізі стандартного відхилення беруться до уваги історична мінливість ціни активу (за ряд по-передніх періодів), а також власна думка і сподівання продавця відносно майбутньої мінливості ціни активу. Чим ширший діапазон зміни цін активу, тим вища ймовірність коливань ціни і тим вищою буде часова вартість опціону. Премія опціонів без виграшу та з програшем складається лише з часо-вої вартості. Часова і внутрішня вартості опціонів змінюються з часом, оскільки постійно змінюються ціни активів на ринку. Між коливаннями ціни активу, який покладено в основу опціону, та ціною опціону існує певна залежність. Опціони можуть втратити вартість з часом, якщо ринкова ціна активу вигідніша, ніж ціна виконання, зафіксована в опціоні.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Ціноутворення опціонів» з дисципліни «Банківський менеджмент хеджування фінансових ризиків»