при відкладенні розгляду справи У разі винесення судом ухвали (постанови) про відкладення розгляду справи, закон надає йому право допитати свідків, експерта або спеціаліста, потерпілого, цивільного відповідача або їхніх представників, які з’явилися (ст.2921 КПК). Таким чином, керуючись, очевидно, міркуваннями процесуальної економії, законодавець надав суду право в підготовчій частині судового засідання провести своєрідне судове слідство. 128
Глава 4. Підготовча частина судового засідання
Хоча розглядувана норма належить в кримінально-процесуальному кодексі до приписів про видалення свідків із залу суду, роз’яснення прав підсудному, роз’яснення прав і обов’язків особам, що беруть участь у справі та заявлення і розв’язання клопотань, на практиці допит осіб, які з’явилися в судове засідання, при відкладенні розгляду справи здійснюється після прийняття рішення про відкладення розгляду справи, але на заключному етапі підготовчої частини. Це цілком правильно, оскільки допит свідків, експерта, спеціаліста, учасників процесу повинен проводитися за відсутності ще не допитаних свідків, а підсудний, особи, що беруть участь у справі, мусять на даному етапі процесу знати свої процесуальні права і вільно ними користуватися, в тому числі при проведенні допитів. Закон дає вичерпний перелік осіб, які можуть бути допитані у підготовчій частині — свідки, експерт, спеціаліст, потерпілий, цивільний позивач, цивільний відповідач, їхні представники. Слід зазначити, що всі ці особи можуть бути допитані тільки за правилами допиту свідка і лише про відомі їм фактичні обставини справи; експерт стосовно роз’яснень та доповнень його висновку; спеціаліст – з приводу спеціальних питань, які виникають при проведенні допиту вищеназваних осіб. Інші судово-слідчі дії, вирішення інших питань, пов’язаних з дослідженням, оцінкою доказів та прийняття на цій підставі процесуальних рішень у підготовчій частині судового засідання суд здійснювати не має права. В жодному разі у підготовчій частині не може бути допитаний підсудний, оскільки його допит можливий лише на судовому слідстві після оголошення обвинувального висновку та з’ясування ставлення підсудного до постановленого йому у вину обвинувачення. Оскільки участь у судовому засіданні потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача та їхніх представників є їхнім правом, суд після допиту даних учасників судового розгляду повинен їм це право роз’яснити. Закон встановлює, що якщо після відкладення розгляду справи вона розглядається в тому ж складі суду, повторний виклик зазначених осіб у судове засідання, в тому числі свідків, експерта та спеціаліста, провадиться лише в необхідних випадках (ст.2921 КПК). 129 Однак повторний виклик у суд останніх слід ставити не в залежність від розсуду суду, а від прохання про це сторін, з огляду на обов’язок суду забезпечення сторонам необхідних умов для здійснення їхніх прав та захисту їхніх законних інтересів. У разі, коли допитані в підготовчій частині особи при відкладенні розгляду справи повторно в судове засідання не викликалися, їхні показання мають бути досліджені на судовому слідстві поряд з іншими доказами, оскільки інакше не буде дотримано принцип безпосередності дослідження доказів, з усіма наслідками, які звідси випливають.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Допит осіб, які з’явилися в судове засідання» з дисципліни «Судовий розгляд кримінальної справи»