ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Правові та юридичні науки » Нотаріат в Україні

ПОНЯТТЯ чека як форми безготівкових розрахунків
В Україні встановлено таку форму безготівкового розрахунку, як розрахунок чеками, які набули значного поширення в Україні порівняно нещодавно, проте широко відомі у міжнародній практиці.
Питання про використання чеків при здійсненні розрахункових операцій висвітлені, в основному, в нормативних актах Національного банку України, зокрема, в Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні, затвердженій Постановою Правління Національного банку України № 22 від 21 квітня 2004 р., а щодо здійснення операцій з чеками в іноземній валюті, — в Положенні про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України, затвердженому Постановою Правління Національного банку України № 520 від 29 грудня 2000 р.
Розрахунковий чек — це паперовий розрахунковий документ установленої форми, що містить нічим не обумовлене письмове розпорядження власника рахунку (чекодавця) банку-емітенту, в якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю зазначеної в чеку суми коштів протягом установленого строку.
Таким чином, учасниками цих відносин є чекодавець, чеко-держатель і банк-емітент. Чекодавцем може бути фізична чи юридична особа, що власне здійснює платіж у формі чека, чеко-держатпелем є фізична чи юридична особа, що є одержувачем коштів за цим чеком. Банком-емітпентом, або платником, виступає банк, який видав чек (чекову книжку) підприємству або громадянину, що відкрив у ньому відповідний рахунок.
Розрахунковий чек має містити такі реквізити:
• назву «розрахунковий чек»;
• назву (для фізичних осіб — ПІБ, реквізити паспорта, або документа, що його замінює) власника чекової книжки та номер його рахунка;
• назву банку-емітента і його номер МФО;
• ідентифікаційні коди чекодавця та чекодержателя за Єдиним держанням реєстром підприємств та організацій України, у фізичних осіб — ідентифікаційні номери у разі їх присвоєння Державною податковою адміністрацією;
• назву чекодержателя;
• доручення банку-емітенту сплатити конкретну суму, що зазначена цифрами та прописом;
350
Глава 20. Пред'явлення чеків до платежу та посвідчення...
• призначення платежу;
• число, місяць і рік складання чека (місяць пишеться прописом, дата видачі чека має відповідати даті його реальної видачі);
• місце складання чека;
• підпис чекодавця;
• печатка чекодавця (для юридичної особи).
Чеки, які подаються чекодержателем у банк (установу) до сплати, мають містити всі визначені реквізити. Якщо ж реквізити відсутні, чек вважається недійсним, повертається чекодержа-теля та не приймається банком (установою) на інкасо (банківська операція, за допомогою якої банк одержує кошти від платника, що призначені для виплати за чеком чекодержателя). Проте якщо у чеку не міститься окремої вказівки на місце його складання, він вважається складеним у місці знаходження чекодавця.
Слід відзначити, що бланки чеків виготовляються банками за зразком, затвердженим Національним банком України. При цьому банк вміщує в бланк такі реквізити: найменування, місцезнаходження, код банку чекодавця, установу, в якій міститься його кореспондентський рахунок, номер рахунка; найменування чекодавця, номер його рахунка; граничну суму (ліміт) чекової книжки. Таким чином, заповнюючи чек, чекодавець вписує в нього суму, що підлягає платежу (цифрами та прописом), найменування отримувача, причину перерахування коштів, дату і місце складання документа.
Положення про порядок здійснення операцій із чеками в іноземній валюті на території України передбачає використання двох видів чеків: іменних та дорожніх.
Дорожній чек — паперовий розрахунковий документ, що виражений в іноземній валюті та використовується як засіб міжнародних розрахунків неторговельного характеру і є грошовим зобов'язанням чекодавця виплатити зазначену в чеку суму чеко-держателю (власнику), підпис якого проставляється в зазначеному місці під час продажу.
Іменний чек — паперовий розрахунковий документ, що виражений в іноземній валюті, тобто є письмовим розпорядженням юридичної особи — нерезидента або фізичної особи — нерезидента, яка виписала чек (чекодавець), платнику про виплату певної суми коштів чекодержателю, зазначеному в чеку, або іншій особі за нотаріально посвідченою довіреністю за рахунок наданого платнику грошового покриття.
. •- -Нотаріат в Україні
Іменні чеки виписуються на певну особу із застереженням «не наказу» чи рівнозначним застереженням (наприклад, «сплатіть (кому) не наказу» чи «сплатіть тільки (йому)»). Іменний чек не підлягає передаванню, за винятком випадків, що передбачені чинним законодавством України.
При цьому чекодавцем виступає юридична особа — нерезидент або фізична особа — нерезидент, що видає чек, а чекодержа-телем (отримувачем, власником) — будь-яка фізична або юридична особа, яка має право отримати кошти за чеком.
Чеки, які подаються чекодержателем у банк (установу) до сплати, мають містити чітко визначені реквізити, а саме:
а) іменний чек:
назву документа — «чек», що зазначено в тексті документа тією мовою, якою його складено (або без назви, якщо чек виписаний у таких країнах, як Велика Британія, СІЛА, Канада, Австралія, Німеччина та ін.);
розпорядження сплатити певну суму чекодержателю;
назву та реквізити емітента та платника;
назву для юридичної особи або прізвище, ім'я для фізичної особи чекодержателя, на користь якої здійснюється платіж;
зазначення валюти та суми чека;
дату складання та номер чека;
підпис особи, яка видає чек (чекодавець).
Чеки на пред'явника банком (установою) не приймаються. Термін дії іменного чека зазначено на чеку, якщо ж такий напис відсутній, то термін дії чека становить 6 місяців з дня його видачі. Не виключено, що законодавство країни чекодавця може передбачити й інший термін дії чека, наприклад, напис на чеку «УОГО АРТЕК ОМЕ УЕАК» свідчить про те, що чек дійсний протягом одного року. Законодавство країни чекодавця може передбачати й інший термін дії чека.
б) дорожній чек:
назву документа — «дорожній чек» («ітауеіегз спедие»);
назву компанії емітента, що випустила чек: Аніегісап Ехргезв, Уіза, Тпотаз Соок, СШ Согр., Вапк оі Атегіса, ЗЛУІЗБ Вакегз Тгауеіегз Спефїев тощо;
підписи уповноважених осіб компанії емітента;
номінал та назву іноземної валюти;
серію та номер;
місце для підпису особи, що має намір купити чек;
місце для підпису чекодержателя при сплаті чека.
352
Глава 20. Пред'явлення чеків до платежу та посвідчення...
Термін дії дорожніх чеків не обмежений. Дата та місце заповнення чека зазначаються в інформаційному повідомленні про продаж дорожнього чека.
Дорожні чеки емітуються в певному номіналі.
Дорожні чеки виписуються на одного власника, рідше на двох (підписи власника (двох власників) ставляться в зазначеному місці в день продажу). Чеки на двох власників можуть використовуватися ними. Будь-який з двох підписів є дійсним при одержанні готівкових коштів за чеком.
Чек заповнюється як від руки, так і за допомогою технічних засобів. Використання факсиміле дозволяється при підписуванні чеків, що призначені для виплати пенсій (перекази пенсій іноземних держав резидентам України) або в інших випадках, що передбачені законодавством країни чекодавця.
Чек не може бути акцептований. Напис на чеку про акцепт уважається недійсним.
Будь-яке зазначення про відстоки, що міститься на чеку, вважається недійсним і не приймається банком (установою) до виконання.
У разі написання суми чека і словами, і цифрами, при виявленні розбіжностей між цими позначеннями чек є дійсним на суму, що зазначена словами. У разі написання суми чека кілька разів словами або цифрами, при виявленні розбіжностей між цими позначеннями чек дійсний лише на меншу суму, що зазначена словами.
Слід зазначити, що, згідно з українським законодавством, забороняється передача чека (чекової книжки) його власником будь-якій іншій особі, підписання незаповнених бланків, а також розрахунки чеками між фізичними особами.
Розрахункові чеки виготовляються у вигляді чекових книжок по 10, 20, 25 чеків або як окремі бланки — для фізичних осіб для здійснення одноразових операцій. Строк дії чекової книжки встановлено в один рік, а чека, який видається фізичній особі для одноразового розрахунку, три місяці з дати його видачі. Строк дії чекової книжки може бути подовжений за погодженням з банком емітентом (наприклад, якщо на рахунку залишились кошти, всі чеки не були використані), про що робиться відповідна відмітка на обкладинці чекової книжки з підписом головного бухгалтера та печаткою банку.
На обкладинці чекової книжки банком проставляється гранична сума (ліміт), що відповідає сумі коштів на відповідному
353
Нотаріат в Україні
рахунку чекодавця, які можуть бути ним використані для сплати шляхом видачі чека. Крім цього, на кожному окремому чеку банк може проставити граничну суму, на яку його може бути виписано. Таким чином, чекодавець буде зобов'язаний видавати чеки не тільки з огляду на загальну граничну суму, а й з дотриманням ліміту на кожний чек.
Розмір ліміту зазначається цифрами та словами, завіряється підписом уповноваженої особи банку та печаткою.
Розрахунковий чек із чекової книжки передається до оплати в банк чекодержателя протягом 10 календарних днів, якщо чек виписано на території України (день виписки розрахункового чека не враховується).
Щодо чеків в іноземній валюті, слід відзначити, що відповідальність чекодавця перед чекодержателем за сплату іменного чека настає лише в разі пред'явлення чека до сплати в банк (установу) у встановлений строк.
Чеки сплачуються за пред'явленням за рахунок коштів чекодавця. Банк (установа) на території України приймає від чекодержателя іменні чеки до сплати лише на інкасо. Приймання чеків на інкасо до банку (установи) для одержання платежу вважається пред'явленням чека до сплати (платежу).
Відкликання іменного чека чекодавцем до закінчення терміну дії чека до пред'явлення, якщо цей строк зазначено в чеку, не дозволяється. Недієздатність та смерть чекодавця, що сталися після пред'явлення чека, не впливають на дійсність чека.
Чек має пред'являтися до банку (установи) України, назва якого зазначена в чеку. У разі відсутності такої відмітки чек приймається до сплати в будь-якому банку (установі).
Зарахування коштів та видача готівки за інкасованим чеком здійснюються банками (установами) після одержання відшкодування за чеком від платника. їх зарахування на рахунок чекодержателя або на рахунок банку (установи), з якого здійснюється виплата коштів за чеком чекодержателю, якщо останній не має рахунку в банку (установі), здійснюється не пізніше ніж на третій банківський день після надходження їх на кореспондентський рахунок банку (установи).
Про відмову платника від сплати чека на чеку має ставитися відповідна відмітка про це із зазначенням дати пред'явлення чека до сплати, а також причина відмови. Факт відмови має засвідчуватися платником до закінчення строку сплати чека.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «ПОНЯТТЯ чека як форми безготівкових розрахунків» з дисципліни «Нотаріат в Україні»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Странный карандаш
Аудит збору на обов’язкове державне пенсійне страхування
Технічні засоби для об’єднання локальних мереж: мости, комутатори...
АТ-команди
ІНВЕСТИЦІЙНІ РИЗИКИ. Концепція і вимірювання ризиків


Категорія: Нотаріат в Україні | Додав: koljan (18.05.2011)
Переглядів: 2119 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП