1 2
Відповіді на білети з інформатики
1 білет-початок
I покоління, 1945-1954 рр.
Застосування вакуумно-лампової технології, використання систем пам'яті на ртутних лініях затримки, магнітних барабанах, електронно-променевих трубках (трубках Вільямса).
Для введення-виведення даних використовувалися перфострічки і перфокарти, магнітні стрічки і друкуючі пристрої.
Була реалізована концепція зберігається програми.
II покоління, 1955-1964 рр. Заміна електронних ламп як основних компонентів комп'ютера на транзистори. Комп'ютери стали більш надійними, швидкодія їх підвищилося, споживання енергії зменшилося. З появою пам'яті на магнітних сердечниках цикл її роботи зменшився до десятків мікросекунд.
Головний принцип структури - централізація.
З'явилися високопродуктивні пристрої для роботи з магнітними стрічками, пристрої пам'яті на магнітних дисках.
III покоління, 1965-1974 рр. Комп'ютери проектувалися на основі інтегральних схем малого ступеня інтеграції (МІС - 10 - 100 компонентів на кристал) і середнього ступеня інтеграції (СІС - 10 -1000 компонентів на кристал).
З'явилася ідея, яка і була реалізована, проектування сімейства комп'ютерів з однією і тією ж архітектурою, в основу якої покладено головним чином програмне забезпечення.
В кінці 60-х з'явилися міні-комп'ютери. У 1971 році з'явився перший мікропроцесор.
IV покоління, після 1975 року Використання при створенні комп'ютерів великих інтегральних схем (ВІС - 1000 - 100000 компонентів на кристал) і надвеликих інтегральних схем (НВІС - 100000 - 10000000 компонентів на кристал).
Початком цього покоління вважають 1975 рік - фірма Amdahl Corp. випустила шість комп'ютерів AMDAHL 470 V / 6, в яких були застосовані БІС в якості елементної бази.
Почали використовуватися швидкодіючі системи пам'яті на інтегральних схемах - МОП ЗУПВ місткістю в декілька мегабайт. У разі виключення машини дані, що містяться в МОП ЗУПВ, зберігаються шляхом автоматичного перенесення на диск. При включенні машини запуск системи здійснюється за допомогою збереженої в ПЗП (постійний запам'ятовуючий пристрій) програми самозавантаження, що забезпечує вивантаження операційної системи і резидентного програмного забезпечення в МОП ЗУПВ.
У середині 70-х з'явилися перші персональні комп'ютери.
V покоління Головний упор при створенні комп'ютерів зроблений на їх "інтелектуальність", увага акцентується не стільки на елементній базі, скільки на переході від архітектури, орієнтованої на обробку даних, до архітектури, орієнтованої на обробку знань.
Обробка знань - використання та обробка комп'ютером знань, якими володіє людина для вирішення проблем і прийняття рішень.
1 білет-продовження-
Розвиток обчислювальної техніки. У її розвитку відзначають предисторію і чотири покоління ЕОМ. Передісторія починається в глибокій старовині з різних пристосувань для лічби (абак, рахунки), а перша лічильна машина з'явилася лише в 1642 р. Її зобрабрів французький математик Паскаль. Побудована на основі зубчастих коліс, вона могла підсумовувати десяткові числа. Всі чотири арифметичні дії виконувала машина, створена в 1673 р. німецьким математиком Лейбніцем. Вона стала прототипом аріфмометром, що використовувалися з 1820 р. до 60-х років XX ст. Вперше ідея програмно-керованої рахункової машини, що має арифметичний пристрій, пристрої керування, вводу та друку (хоча і використовує десяткову систему числення), була вирушити в 1822 р. англійським математиком Беббідж. Його проект випереджав технічні можливості свого часу і не був реалізований. Лише в 40-х роках XX ст. вдалося створити програмування ється лічильну машину, причому на основі електромеханічних реле, які можуть перебувати в одному з двох стійких со-стоянь: "включено" і "вимкнено". Це технічно простіше, ніж намагатися реалізувати десять різних станів, що спираються на обробку інформації на основі десяткової, а не двійкової системи числення. У другій половині 40-х років з'явилися перші електронно-обчислювальні машини, елементною базою которих були електронні лампи. Основні характеристики ЕОМ різних поколінь наведено в табл. 1.
З кожним новим поколінням ЕОМ збільшувалися бистродействие і надійність їх роботи при зменшенні вартості і розрів, удосконалювалися пристрої введення і виведення інформації. Відповідно до трактуванням комп'ютера - як технічної моделі інформаційної функції людини - пристрої введення наближаються до природного для людини сприйняттю інформаціїції (зоровому, звуковому) і, отже, операція з її введення в комп'ютер стає все більш зручною для людини.
Сучасний комп'ютер - це універсальний, многофункциональное, електронне автоматичний пристрій для роботи з інформацією. Комп'ютери в сучасному суспільстві взяли на себе значну частину робіт, пов'язаних з інформацією. За історіним мірками комп'ютерні технології обробки інформації ще дуже молоді і знаходяться на самому початку свого розвитку. Ще жодна держава на Землі не створило інформаційного суспільства. Ще багато потоків інформації, не залучених до сферу дії комп'ютерів. Комп'ютерні технології сьогодні перетворять або витісняють старі, докомп'ютерної технології обробки інформації. Поточний етап завершиться побудовою в індустріально розвинених країнах глобальних всесвітніх мереж для зберігання та обміну інформацією, доступних кожній організації і кожному члену суспільства. Треба тільки пам'ятати, що компьютерам слід доручати те, що вони можуть робити краще за людину, і не вживати на шкоду людині, суспільству.
2 білет
Інформатизація суспільства - глобальний, загальноцивілізаційний процес активного формування та широкомасштабного використання інформаційних ресурсів. У процесі інформатизації суспільства відбувається перетворення традиційного технологічного способу виробництва і способу життя в новий постіндустріальний, на основі використання кібернетичних методів і засобів.
Інформаційне суспільство - суспільство, в якому більшість працюючих зайнято виробництвом, зберіганням, переробкою і реалізацією інформації, особливо вищої її форми - знань
У реальній практиці розвитку науки і техніки передових країн наприкінці XX ст. поступово набуває зримих обрисів створена теоретиками картина інформаційного суспільства. Прогнозується перетворення всього світового простору в єдине комп'ютеризоване та інформаційне співтовариство людей, що проживають в електронних квартирах і котеджах. Будь-яке житло оснащене всілякими електронними приладами і комп'ютеризованими пристроями. Діяльність людей буде зосереджена головним чином на обробці інформації, а матеріальне виробництво і виробництво енергії буде покладено на машини.
Локальна обчислювальна мережа (ЛОМ) - група комп'ютерів і периферійне устаткування, об'єднані одним або кількома автономними високошвидкісними каналами передачі цифрових даних в межах одного або кількох прилеглих будинків. Розрізняють:
- Залежно від технології передачі даних: локальні мережі з маршрутизацією даних і локальні мережі з селекцією даних;
- Залежно від використовуваних фізичних засобів з'єднання: кабельні локальні мережі та бездротові локальні мережі.
Телекомунікаційна мережа - це узагальнююче поняття середовища передачі даних. До неї, належать комп'ютерні, телефонні та деякі інші мережі.
А) Комп'ютерна мережа - те ж що і ЛВС
Б) Телефонна мережа - комунікаційна мережа, призначена для передачі мови і складається:
- З автоматичних телефонних станцій (вузлів комутації); і
- З телефонних апаратів та інших пристроїв (абонентських систем).
В) Телевізійна мережа-призначена для передачі рухомих зображень та їх звукового супроводу.
3 білет
Комп'ютер - програмований електронний пристрій, здатний обробляти дані і робити обчислення, а також виконувати інші завдання маніпулювання символами. Розрізняють два основні класи комп'ютерів:
- Цифрові комп'ютери (комп'ютери), обробні дані у вигляді числових двійкових кодів;
- Аналогові комп'ютери, що обробляють безупинно мінливі фізичні величини, які є аналогами обчислюваних величин.
Магістрально-модульний принцип.
Архітектура сучасних ПК заснована на магістрально-модульному принципі. Модульний принцип дозволяє споживачу самому комплектувати потрібну йому конфігурацію комп'ютера і проводити при необхідності її модернізацію. Модульна організація системи спирається на магістральний (шинний) принцип обміну інформації. Магістраль або системна шина - це набір електронних ліній зв'язують воєдино за адресації пам'яті, передачі даних і службових сигналів процесор, пам'ять і периферійні пристрої. Дані по шині даних можуть передаватися від процесора до якого-небудь пристрою або, навпаки, від пристрою до процесора, тобто шина даних у двох напрямках.
Принципи фон Неймана - загальні принципи, покладені в основу сучасних комп'ютерів:
-1 - Принцип програмного управління, згідно з яким програма складається з набору команд, які виконуються процесором один за одним в певній послідовності;
-2 - Принцип однорідності пам'яті, згідно з яким програми і дані зберігаються в одній і тій же пам'яті;
-3 - Принцип адресності, згідно з яким основна пам'ять складається з перенумеровані осередків і процесору в будь-який момент часу доступна будь-яка клітинка. 4 білет
Основні компоненти ЕОМ. Роль кожного в процесі обробки інформації.
До основних компонентів ЕОМ належать:
1. Центральний процесор
2. пам'ять
3. Системна шина
4. Контролери та пристрої введення-виведення і зберігання інформації.
Роль кожного з них в процесі обробки:
* Головною частиною в Електронній Обчислювальної Машині безумовно є центральний процесор. Він зчитує дані і команди з пам'яті і виробляє необхідні операції над цими даними (причому число операцій апроірно ф
іксірованно і являє собою так званий машинний код). Після чого, при необхідності, записує результати своєї роботи в пам'ять. Також він управляє пристроями введення-виода і зберігання інформації посрадствам конт
ролерів.
* Основною роллю пам'яті є запам'ятовування, зберігання і надання процесору, що зберігається. У пам'яті зберігаються як дані, так і команди процесора. Пам'ять з'єднана з центральним процесорним модулем посредствам системної шини. одиницею ераненіе інформації в пам'яті є байт. Причому байт в більшості сучасних машин вовтоіт з восьми бітів. Біт ж - це мінімальна логічна структура достаттачаня для опису двох
станів. Пам'ять за типами поділяється на ОЗУ і ПЗУ. ОЗУ - Оперативне Запам'ятовуючий Пристрій - це тимчасова пам'ять, дані в якій не зберігаються при відсутності живлення. ПЗУ - постійне запам'ятовуючий пристрій - це типу пам'яті, дані в якій зберігаються постійно, до тих пір, поки не будуть перезаписані або стерто.
* Системна шина - це пристрій дозволяє передавати дані між центральним процесорним модулем, пам'яттю і контролерами.
* Контролле - це спеціальне приладами яке дозволяє спілкуватися з периферійних пристроїв, свого роду інтерфейс центральному процесору. Контролери дозволяють центральному процесору керувати введенням-виведенням і зберіганням інформації. Устрйоства вводу-виводу - це спеіальние пристрої, які служать для введення даних і / або команд в комп'ютер або виведення результатів роботи. Прикладом пристрої введення-ивода є touchscreen, modem etc. 5 білет
Склад системного блоку. Призначення кожного пристрою.
1. Материнська плата
2. Процесор
3. ОЗУ
4. Гвинт
5. Флоп
6. CD-ROM
7. БП
8. Відео
9. Звук
10. etc.
Системна плата - основна плата комп'ютера, на якій розміщуються електронні компоненти, що визначають архітектуру процесора.
Центральний процесор - основний робочий компонент комп'ютера, який:
- Виконує арифметичні і логічні операції, задані програмою;
- Управляє обчислювальним процесом; і
- Координує роботу всіх пристроїв комп'ютера.
У загальному випадку центральний процесор містить:
- Арифметико-логічний пристрій;
- Шини даних і шини адрес;
- Регістри;
- Лічильники команд;
- Дуже швидку кеш-пам'ять малого обсягу;
- Математичний співпроцесор чисел з плаваючою крапкою.
Оперативний запам'ятовуючий пристрій - швидке запам'ятовуючий пристрій, безпосередньо пов'язане з процесором і призначений для запису, зчитування й зберігання виконуваних програм і даних.
Жорсткий диск - магнітний диск, у якому носіями інформації є круглі алюмінієві пластини (плотера), обидві поверхні яких покриті шаром магнітного матеріалу. Ця пластина або група соосно розташованих пластин разом з блоком зчитування / запису розміщуються в герметичній коробці для захисту від пилу, вологи та бруду.
6 білет
Види пам'яті. Основна характеристика пам'яті. Властивості пам'яті.
Постійний запам'ятовуючий пристрій - енергонезалежна пам'ять, використовується для зберігання даних, які ніколи не вимагатимуть зміни. Зміст постійної пам'яті "зашивається" у пристрої при його виготовленні для постійного зберігання. З ПЗУ можна тільки читати.
У постійну пам'ять записують програму управління роботою самого процесора, програми управління дисплеєм, клавіатурою, принтером, зовнішньою пам'яттю, програми запуску і зупинки комп'ютера, програми тестування пристроїв.
Оперативний запам'ятовуючий пристрій - швидке запам'ятовуючий пристрій, безпосередньо пов'язане з процесором і призначений для запису, зчитування й зберігання виконуваних програм і даних.
Характеристики: ємність, швидкість.
Властивості: постійна, жорсткий. 7 білет
КВАЛІФІКАЦІЙНА. Властивості інформації. Одиниці виміру кількості інформації.
Поняття інформації. Термін "інформація" походить від латинського informatio, що означає роз'яснення, освідомлення, виклад. Поняття "інформація" багатозначне, і тому будівго визначено бути не може. У широкому сенсі інформація - це відображення реального (матеріального, предметного) світу, ви-ражает у вигляді сигналів і знаків.
В інформатиці поняття "інформація" означає відомості про об'єкти та явища навколишнього середовища, їх параметри, свойст-вах і стані, які зменшують наявну про них ступінь невизначеності, неповноти знань.
Властивості інформації (вимоги до інформації). При цьому, щоб інформація сприяла прийняттю на її основі правильних рішень, вона повинна характеризуватися такими свійствами, як достовірність, повнота, актуальність, корисність, зрозумілість. Звернемо увагу ще на таку властивість інформаціїції, як адекватність - певний рівень відповідності створюваного за допомогою отриманої інформації образу реальному об'єкту, процесу, явища тощо, що дозволяє говорити про можливість уточнення, розширення обсягу інформації, принаближенні в процесі пізнання до її більшої достовірності.
Одиниця виміру інформації називається біт (bit) - скорочення від англійських слів binary digit, що означає двійкова цифра.
8 білет
Периферійні пристрої комп'ютера. Їх роль в обробці інформації.
Периферійні пристрої призначені для зовнішньої обробки даних, що забезпечує їх підготовку, введення, збереження, управління, захист, висновок та передачу на відстань по каналах зв'язку.
В основному периферійні пристрої грають роль терміналів, з яких здійснюється управління процесом обробки інформації.
1 2