Облік наявності та руху малоцінних і дорогоцінних швидкозношуваних предметів на складі і в експлуатації
а) Загальні положення
Малоцінні і дорогоцінні швидкозношувані предмети надходять на склад підприємства у загальному порядку придбання матеріальних ціннос-тей або виготовляються самими підприємствами. Тому надходження пред-метів документально оформляється так само, як облік сировини і матеріа-лів. При надходженні МШП і ДШП від постачальників за цінами купівлі, націнки збутових організацій та на суми транспортно-заготівельних затрат робиться такий запис за рахунками бухгалтерського обліку: Дебет рахунка «Малоцінні і швидкозношувані предмети». Кредит рахунка «Розрахунки з постачальниками і підрядчиками». Облік наявності МШП і ДШП на складі, а також документальне оформ-лення і облік руху — надходження, внутрішнє переміщення і передача (видача) зі складу в експлуатацію предметів — здійснюється згідно з чинними основни-ми положеннями з обліку запасів. Такий облік забезпечує відображення всіх операцій, пов’язаних з від-пуском, використанням і зносом таких предметів. Залежно від спрямованості відпуску і використання швидкозношува-них предметів в обліку відображаються такі господарські операції: викори-стання малоцінних і швидкозношуваних предметів в цехах, магазинах, фе-рмах, дільницях тощо, виробництво при виготовленні продукції, наданні послуг; використання для потреб адміністративного і загальновиробничого характеру; відпуск на потреби обслуговуючих і непромислових вироб-ництв; знос у результаті експлуатації дорогих швидкозношуваних предме-тів.
б) Облік малоцінних швидкозношуваних предметів, що перебувають в експлуатації
б)1 Облік передачі малоцінних швидкозношуваних предметів в експлуатацію
На підставі первинних документів (накладних, вимог тощо) передані в експлуатацію малоцінні швидкозношувані предмети списуються зі складу записом: Дебет рахунка «Матеріальні затрати» Кредит рахунка «Малоцінні та швидкозношувані предмети» (субраху-нок «Малоцінні предмети»). Передаючи МШП в експлуатацію, відповідну частку ТЗЗ списують на ті рахунки, на яких відображається погашення вартості (знос), амортизація цих предметів. Частка ТЗЗ, що належить до облікової вартості предметів, переданих в експлуатацію, визначається як відношення суми залишків цих затрат на початок місяця і поточних витрат за місяць до суми залишку предметів на початок місяця і прибулих предметів, перемноженої на 100. У місцях експлуатації таких предметів бухгалтерія має організувати оперативний облік і контроль за зберіганням та додержанням термінів їх експлуатації.
б)2 Облік передачі дорогоцінних швидкозношуваних предметів в експлуатацію
Дорогоцінні швидкозношувані предмети спочатку списуються зі скла-ду і беруться на облік за кількістю і вартістю (в оцінці за обліковою ціною) на субрахунок «Дорогоцінні швидкозношувані предмети в експлуатації». На підставі вимог, накладних та інших документів на видачу зі складу ро-биться запис: Дебет субрахунка «Дорогоцінні швидкозношувані предмети в експлу-атації» Кредит субрахунка «Дорогоцінні швидкозношувані предмети на скла-ді
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Облік наявності та руху малоцінних і дорогоцінних швидкозношуваних предметів на складі і в експлуатації» з дисципліни «Бухгалтерський облік»