КУРУКІВСЬКА УГОДА 1625. Укладена 5 листоп. (26 жовт.) між польс. гетьманом великим коронним С.Конецпольським і гетьманом М.Дорошенком в урочищі Ведмежі Лози біля Курукового озера (поблизу сучасного м. Кременчук) під час козац. повстання, очолюваного М.Жмайлом. Згідно з К.у., реєстр козацький збільшувався до 6 тис. осіб (цей пункт угоди став підставою для створення 6 козац. полків: Корсунського полку, Черкаського полку, Білоцерківського полку, Чигиринського полку, Канівського полку та Переяславського полку). Реєстровцям встановлювалася платня в сумі 60 тис. злотих на рік. Їм дозволялося обирати кандидата на уряд гетьмана (старшого), якого потім мав затверджувати король, однак заборонялося вступати в
Пам’ятний знак на честь козаків, загиблих під час Куруківської битви 1625, після якої було підписано Куруківську угоду в урочищі Ведмежі Лози. 2006.
530 КУРУЛТАЙ
зносини з іноз. д-вами та здійснювати військ. походи на турец. володіння. Угода не задовольнила осн. масу козаків, оскільки ті з них, які залишилися поза реєстром, повинні були повернутися під владу панів (див. Нереєстрові козаки). Літ.: Щербак В.О. Антифеодальні рухи на Україні напередодні визвольної війни 1648—1654 рр. К., 1989. В.О. Щербак.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «КУРУКІВСЬКА УГОДА 1625» з дисципліни «Енциклопедія історії України»