ЗАХІДНИЙ ПОХІД УКРАЇНСЬКОГО ТА ТАТАРСЬКОГО ВІЙСЬК 1667
ЗАХІДНИЙ ПОХІД УКРАЇНСЬКОГО ТА ТАТАРСЬКОГО ВІЙСЬК 1667 — спільна воєнна кампанія укр. військ правобереж. гетьмана П.Дорошенка і війська Кримського ханства на чолі з калгою-султаном Крим-Гіреєм, метою якої було звільнення Правобережної України з-під влади польс. короля Яна II Казимира Ваза. Похід розпочався на поч. верес., після здобуття П.Дорошенком замку в Чигирині та при-
292 ЗАХІДНИКИ
Т.М. Грановський.
П.Г. Редкін.
ходу в Україну військ. сил гол. татар. орд. Наступальна операція розгорталася в зх. напрямку через Старокостянтинів. Допоміжний удар завдавали козаки полк. О.Богомольця з боку Подільського Подністров’я. Значна перевага в чисельності укр.-крим. військ (20—30 тис. вояків) змусила головнокоманд. польс. війська — гетьмана польного коронного Я.Собеського (див. Ян III Собеський), під командою якого було лише 10 тис. жовнірів, поспішно залишити Кам’янець (нині м. Кам’янець-Подільський) і відійти в Галичину, до Підгайців. Союзники розпочали облогу польс. табору, сподіваючись у такий спосіб зламати опір жовнірів. Водночас П.Дорошенко звернувся до жителів Львова з вимогою визнати його владу і здати місто. Вторгнення запорожців на чолі з харків. полк. І.Сірком та кошовим отаманом Запорозької Січі Ж.Рогом у Крим загострило стосунки козаків з татарами і підштовхнуло останніх до сепаратної угоди з обложеними поляками (укладена 16 жовт. 1667). Потрапивши в скрутне становище, П.Дорошенко змушений був 19 жовтня підписати з Я.Собеським угоду, що передбачала, зокрема, визнання зверхності короля, дозвіл на повернення шляхти в Україну. Невдача З.п.у. та т.в. підштовхнула П.Дорошенка до налагодження взаємин з турец. султаном Мегмедом IV. Дж.: Kluсzycki F. Pisma do wieku i spraw Jana Sobieskiego, t. 1, cz. 1. Krakоw, 1880; Sobieski J. Listy do Marysielki. Warszawa, 1962. Літ.: Кorzon T. Dola i niedola Jana Sobieskiego (1629—1674), t. 2. Krakоw, 1898; Majewski W. Podhajce — letnia i jesienna Kampania 1667 r. «Studia i materia»y do historii wojskowoСci» (Warszawa), 1960, t. 16, c. 1. Дорошенко Д. Гетьман Петро Дорошенко: Огляд його життя і політичної діяльності. Нью-Йорк, 1985; Смолій В.А., Степанков В.С. Українська державна ідея XVII—XVIII століть: проблеми формування, еволюції, реалізації. К., 1997. В.М. Горобець.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЗАХІДНИЙ ПОХІД УКРАЇНСЬКОГО ТА ТАТАРСЬКОГО ВІЙСЬК 1667» з дисципліни «Енциклопедія історії України»