ДРУГИЙ УКРАЇНСЬКИЙ КОРПУС — укр. військ. з’єднання 1917, яке було сформоване в результаті процесу українізації 6-го корпусу 11-ї армії Південно-Західного фронту. В особовому складі корпусу переважали вояки-українці, а зорганізовані в його частинах укр. військ. ради сприяли консолідації нац. сил. У верес. 1917 корпус було поділено на дві частини: рос. і укр. підрозділи. З виділених укр. частин сформовано 2-й Січовий Запоріз. корпус у складі 2-х д-зій (12 полків). Командиром 2-го Січового Запоріз. корпусу призначено ген.лейтенанта Г.Мандрику, нач. бу-
474 ДРУГИЙ
лави (штабу) — підполк. Б.Суліківського, командирами д-зій — ген. О.Осецького та Б.Поджіо. Для доформування корпус планувалося перевести у р-н м. Летичів, але ускладнення на фронті зірвали цей план. Корпус залишився на старих позиціях. З проголошенням Української Народної Республіки корпус мав стати на захист пн.-сх. кордонів України, але процеси деморалізації, які на той час охопили армію, призвели до того, що за винятком деяких частин корпус перестав існувати. Літ.: Революционное движение в русской армии 27 февр. — 24 окт. 1917 г. Сборник документов. М., 1968; Історія українського війська. Львів, 1992. О.Й. Щусь.
ники Української Центральної Ради домоглися офіц. присвоєння військ. частині вже на фронті назви «Другий український полк імені гетьмана Павла Полуботка»; він входив до 3-ї стрілец. д-зії 6-го армійського корпусу. Полк брав участь у київ. подіях (листоп.—груд. 1917), боротьбі з більшовиками в січ.—лют. 1918. Тоді ж розпався. Літ.: Падалка М. Виступ полуботкінців 4—6 липня 1917 р. в Києві на фоні політичної ситуації того часу. Львів, 1921; 1917 год на Киевщине. Хроника событий. Х., 1928; Солдатенко В.Ф., Солдатенко І.В. Виступ полуботкінців у 1917 (Спроба хронікально-документальної реконструкції події). «УІЖ», 1993, № 7—10. В.Ф. Солдатенко.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ДРУГИЙ УКРАЇНСЬКИЙ КОРПУС» з дисципліни «Енциклопедія історії України»