«ГРОМАДСЬКА ДУМКА» — 1) щоденна україномовна газ. Виходила в січ.-серп. 1906. Перший номер побачив світ у Києві 1 січня 1906. Перший ред.-видавець — В.Леонтович, видавець — Є.Чикаленко, потім ред. був Ф.Матушевський, помічником — С.Єфремов. Царські власті вважали «Г.д.» революц. газетою, і тому від самого початку своєї діяльності вона зазнавала поліцейських утисків. Адміністрацією конфісковано 1-й та 147-й номери, крім того, газета не виходила з 25 січ. по 3 лют. 1906. Припинила своє існування 18 серп. 1906 після розгрому редакції жандармерією. О.В. Лисенко.
Громади в Галичині — перші таємні орг-ції народовців, ств. студентами, гімназистами й семінаристами спочатку у Львові (1861—62), згодом (від 1863), завдяки старанням Д.Танячкевича, — у Тернополі, Самборі, Перемишлі (нині м. Пшемисль, Польща), Дрогобичі, Бережанах, Станіславі (нині м. Івано-Франківськ). Проводили освіт. та громад. діяльність. До громад приймали тільки українців, які платили членські внески, обирали провід і війта, давали клятву служити народові. Збиралися на засідання
2) щоденна газ. нац.-консервативного спрямування. Видавець і редактор — Т.Ковтун. Виходила у м. Владивосток (нині місто в РФ). Перший номер побачив світ 2 лип. 1921. Це був час розквіту українського громадського життя на Далекому Сході (див. Далекосхідні поселення українців), і газета з цього приводу писала: «Треба пам’ятати, що ніякими силами не можна спинити того культурно-національного руху, який народився серед української людности. Цей рух — яскрава любов до свого рідного краю, до своєї рідної мови на Україні, викуваний у кривавій боротьбі за волю, за незалежність, і він не може бути сплюндрованим…». Газета подавала інформацію про події в сусп.-культ., громад. й політ. житті України та укр. громад, твердо й послідовно відстоювала інтереси місц. українства.
Ви переглядаєте статтю (реферат): ««ГРОМАДСЬКА ДУМКА»» з дисципліни «Енциклопедія історії України»