ВОРОНЕЗЬКО-ХАРКІВСЬКА НАСТУПАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ 1943 — стратегічна наступальна операція, здійснена повним складом військ Воронезького фронту спільно з 13-ю армією Брянського фронту і 6-ю армією ПівденноЗахідного фронту 13 січ. — 3 берез. на пд.-зх. напрямі. Проведено три фронтові наступальні операції — Острогозько-Росошанську, Воронезько-Касторненську, Харківську. Метою Острогозько-Росошанської операції (13—27 січ.) військ Воронезького і Пд.-Зх. фронтів було знищення противника в р-ні м. Острогозьк, смт Кам’янка і м. Росош (усі Воронезької обл., РФ), оволодіння ділянкою залізниці Ліски—Кантеміровка. В ході операції рад. війська потіснили ворога на 140 км, звільнили важливі ділянки залізниці Ліски— Кантеміровка і Ліски—Валуйки, розгромили 15 ворожих д-зій, створили сприятливі умови для проведення Воронезько-Касторненської операції й наступу на харків. та донбаському напрямах. Унаслідок Воронезько-Касторненської операції (24 січ. — 17 лют.) війська Воронезького і лівого крила Брянського фронтів розгромили 11 ворожих піх. д-зій, визволили більшу ч. Воронезької і
634 ВОРОНЕЦЬКІ
М.К. Вороний.
Курської обл., створили умови для наступу на Курськ (РФ) і Харків. Харківська наступальна операція військ Воронезького фронту (2 лют. — 3 берез.) мала завершити розгром гітлерівського угруповання на курському й харків. напрямах, де у ворога утворився 400-кілометровий прорив, і звільнити харків. пром. р-н. Частини Червоної армії завдали ворогові значної поразки і просунулися на 100—260 км в глиб фронту. Але досягнутий успіх їм закріпити не вдалося. 3 берез. війська Воронезького фронту перейшли до оборони. 16 берез. в ході нім. наступу Харків знову перейшов до рук ворога. Літ.: Голиков Ф. Острогожско-Россошанская операция. «ВИЖ», 1973, № 1; На Воронежском направлении. Воронеж, 1973; В сражении за Харьков. Х., 1983; Гуркин В.В. Стратегические и фронтовые операции Красной армии. «ВИЖ», 1998, № 2. Н.М. Руденко.
єпископ (1585—88) і королів. секретар (1568, 1578). Літ.: Wolff J. Kniaziowie litewskoruscy. Warszawa, 1897; Яковенко Н.М. Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII ст. (Волинь і Центральна Україна). К., 1993. С.А. Леп’явко.
Літ.: Вервес Г.Д. Поет повертається на батьківщину. В кн.: Вороний М. Твори. К., 1989; Верстюк В., Осташко Т. Діячі Української Центральної Ради. К., 1998. Т.С. Осташко.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВОРОНЕЗЬКО-ХАРКІВСЬКА НАСТУПАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ 1943» з дисципліни «Енциклопедія історії України»