ВИДУБИЦЬКИЙ СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКИЙ МОНАСТИР у Києві — чол. монастир, заснований у 1070-х рр. кн. Всеволодом Ярославичем на пд. околиці Києва — у Видубичах. Спочатку тут була збудована літня резиденція князя і дерев’яна церква, згодом замість дерев’яної постала кам. церква св. архістратига Михаїла. На поч. 12 ст. монастир стає одним із центрів літописання, пов’язаних з ім’ям вел. кн. Володимира Мономаха та ігумена монастиря Сильвестра — автора 2-ї редакції давньорус. літопису «Повість временних літ». Тут писався і Київський літопис. До володінь монастиря входили звіринецькі, либідські, наводницькі, осокорківські та ін. землі з перевозами на Дніпрі та його прит. Либеді. У 13 ст. Видубицький монастир зазнав татар. нападів, але не припиняв своєї діяльності. На поч. 17 ст. монастирем заволоділи
Видубицький Свято-Михайлівський монастир у Києві. На передньому плані — Георгіївський собор.
506 ВИЖНИЦЯ
снював попереднє слідство, проводив «обдукції» з метою з’ясування заподіяних потерпілим фізичних ушкоджень і матеріальних збитків; встановлював та опитував свідків; збирав матеріальні докази злочину. До компетенції В. входило стягнення суд. штрафу — вини. У 1-й пол. 16 ст. В. брав участь у роботі копного суду як один із суддів. В. призначалися старостами або ін. представниками місц. влади. Після литов. сейму 1551 у Вільно (нині Вільнюс) В. — виборна посада, що затверджувалася на шляхетських сеймиках. Літ.: Любавский М. Литовско-Русский сейм. М., 1901; Його ж. Очерк истории Литовско-Русского государства. М., 1915; Статут Вялікага княства Литоускага. Мінск, 1989; Грушевський М.С. Iсторія України-Руси, т. 5. К., 1994. О.В. Крупка.
ченкові. Пам’ятка арх-ри — шк. різьбярства (споруда сучасного уч-ща прикладного мист-ва, поч. 20 ст.). Літ.: IМіС УРСР. Чернівецька область. К., 1969; Колодій В.Д. Вижниця: Путівник. Ужгород, 1982; Памятники истории и культуры Украинской ССР: Каталог-справочник. К., 1987; Буковина: Iсторичний нарис. Чернівці, 1988. I.В. Савченко.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВИДУБИЦЬКИЙ СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКИЙ МОНАСТИР» з дисципліни «Енциклопедія історії України»