ВАСИЛЬКІВСЬКА УПРАВА — одна з гілок Пд. т-ва (див. Декабристів рух). Діяла з 1823 під орудою С.Муравйова-Апостола та М.Бестужева-Рюміна у м. Васильків і навколишньому регіоні, де
Пам’ятний знак на честь повстання Чернігівського полку у м. Васильків.
446
був розквартирований Черніг. піх. полк і сусідні частини 9-ї піх. ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ д-зії. Об’єднувала групу учасників декабристського руху на Київщині, в т. ч. А.Муравйова, В.Враницького, В.Тізенгаузена, I.ПоваллоШвейковського. Висувала найрадикальніші антимонархічні проекти (аж до царевбивства). Влітку 1825 розробила план військ. заколоту в Ліщинському корпусному таборі та походу революц. сил на Київ, Москву, Санкт-Петербург. Розраховувала на розуміння та підтримку П.Пестеля, але останній прийняв рішення доручити їй підготувати початок виступу на 1826. За погодженням із проводом Пд. т-ва В. у. мала зносини з ін. С.І. Васильківський. протиурядовими орг-ціями в Україні. 1824 налагодила контакти з польс. таємними орг-ціями, зокрема — Патріотичним товариством. 1825 прилучила до себе членів Товариства з’єднаних слов’ян. Підготувала та поширювала агітаційний «Православний катехізис». Керівники управи очолили Чернігівського полку повстання. Літ.: Базилевич В.М. Декабристи на Київщині. К., 1926; Нечкина М.В. Движение декабристов, т. 1—2. М., 1955; Сергієнко Г.Я. Декабристи та їх революційні традиції на Україні. К., 1975. П.Г. Усенко.
них пошуків укр. стилю в арх-рі. Разом з М.Самокишем створив альбом «З української старовини» (СПб., 1900) та «Мотиви українського орнаменту» (СПб., 1912). Очолив Харків. літ.-худож. т-во, був чл. журі конкурсу на проект пам’ятника Т.Шевченку в Києві. П. у м. Харків. Осн. ч. творчої спадщини В. зберігається в Харків. ХМ та Нац. ХМ в Києві; картини В. також зберігаються в Третьяковській галереї (Москва), музеях Сум, Одеси.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВАСИЛЬКІВСЬКА УПРАВА» з дисципліни «Енциклопедія історії України»