БОЛОХОВСЬКА ЗЕМЛЯ — область у порубіжжі Київської землі, Галицької землі та Волинської землі, на пд. від р. Хомора (прит. Случі, бас. Дніпра), що охоплювала верхів’я р. Случ з правими притоками і ч. бас. Пд. Бугу. Порубіжними містами Галицько-Волинського князівства у 13 ст. в Б. з. були Микулин (нині село Полонського р-ну), Полонне (обидва Хмельн. обл.) і Кам’янець-Волинський. На пд. Б. з. простяглась уздовж Пд. Бугу до м. Межибужжя (нині смт Меджибіж). Названа за м. Болохов. Галицько-Волинський літопис називає, крім Болохова, ще 7 міст Б. з.: Деревич, Губин, Кобуд, Кудин, Городець, Божський, Дядьков. Уперше місцевість «Болохове» згадується в Київському літописі під 1150. У серед. 12 ст. тер. Б. з. належала до одного з порубіжних князівств Київ. землі з центром у Божську. Згадки про Б. з., її міста й князів з’являються в Галицько-Волин. літописі лише в зв’язку з подіями 1232—55. Б. з. сформувалась і відособилась від Києва, мабуть, на поч. 13 ст. у зв’язку із змаганням рус. князів за галицький трон. Напевне, болоховські князі були нащадками місц. племінної знаті, що зберегли автономію своєї землі, можливо, крупними боярами, котрі стали князями за згодою монголо-татар. ханів. У 1230-ті рр. болоховські князі підтримували галицьких бояр проти кн. Данила Галицького. 1241 Б. з. добровільно визнала владу Батия і здобула його покровительство. Того ж року болоховські князі підтримали суперника Данила в боротьбі за Галицько-Волин. кня-
334 БОЛСУНОВСЬКИЙ
зівство — Ростислава Михайловича, чим викликали спустошливий похід Данила на Б. з. Новому розгромові Данило піддав цю землю навесні 1255 за те, що її князі служили татарам. Пізніше в джерелах немає згадок про Б. з. Ймовірно, як самостійне політ.-тер. утворення вона перестала існувати після вторгнення до Галицько-Волин. Русі полчищ Бурундая 1258. Літ.: Дашкевич Н.П. Болоховская земля и ее значение в русской истории. К., 1876; Раппопорт П.А. Города Болоховской земли. «Краткие сообщения Института материальной культуры», 1955, вып. 57. М.Ф. Котляр.
чинские пломбы. К., 1892—94; Русские монетные гривны, их форма и происхождение. К., 1903; Автономные монеты Галицкой Руси XIV—XV в. К., 1905; Родовой знак Рюриковичей Великих Князей Киевских. Геральдическое исследование, предназначенное к чтению на XVI Археологическом съезде в г. Чернигове. К., 1908; В.В.Антонович как нумизмат. Исторический очерк. СПб., 1912. Літ.: Кучерук О.С. Карло Васильович Болсуновський. «Археологія», 1992, № 3; Стародуб О.В. Розвиток краєзнавчого руху на півдні Київщини. «Юр’ївський літопис», 1996, № 1; Інститут рукопису НБУВ. Ф. 237, спр. 376. Е.М. Піскова.
ил Федорович Болтенко (1888—1959). К., 1960; Мезенцева Г. Дослідники археології України. Чернігів, 1997. О.Д. Кузьминська.
К.В. Болсуновський.
М.Ф. Болтенко.
І.М. Болтін.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «БОЛОХОВСЬКА ЗЕМЛЯ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»