На рис. 3 показано будову узагальненої бактерії – типової прокаріотичної клітини. Всі структурні елементи клітини поділяються на постійні та тимчасові (необов’язкові). Клітинна стінка – обов’язковий структурний елемент клітини (виняток – мікоплазми), що являє собою еластичний, міцний, пружний полісахаридний шар із зовнішнього боку плазматичної мембрани. Надає клітині певної форми та регулює водний обмін; витримує внутрішньоклітинний тиск 20 – 30 атм. Клітинна стінка наявна тільки у мікроорганізмів та рослин.
Рис. 3. Будова узагальненої бактеріальної клітини
Хімічний склад клітинної стінки. Основний компонент – пептидоглікан муреїн. Муреїн є сполукою, що побудована із залишків ацетиглюкозаміну та ацетилмурамової кислоти, поєднаних b-1,4 зв’язками (рис. 4). У молекулі муреїну таких залишків міститься від 50 до 500. Муреїн за своєю будовою схожий на хітин, в його молекулі також міститься азот. У клітинній стінці муреїн розташований у вигляді мішка, на який інкрустуються (накладаються) інші хімічні сполуки.
Рис. 4. Схематичне перспективне зображення структури муреїну еубактерій, який складається з N-ацетиглюкозаміну (G) та N-ацетилмурамової кислоти (М).
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Будова бактеріальної клітини» з дисципліни «Біологія клітин»