Способи виправлення помилок у бухгалтерському обліку
Виправлення помилок у первинних документах та облікових регістрах визначено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку № 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» (затверджено Міністерством фінансів України від 28 травня 1999 р. № 137, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 21.06.1999 р. № 392/3685). При заповненні облікових регістрів можливі помилки, які ви- никають з різних причин: внаслідок втоми, недбалості працівни- ка, несправності калькулятора або комп’ютера. Однак у тексті та цифрових даних первинних документів, облікових регістрів і зві- тів підчистки й необумовлені виправлення не допускаються. Помилки можуть бути локальні — перекручування інформації тільки в одному обліковому регістрі (наприклад, неправильно проставлена дата) і транзитні, якщо помилка автоматично прохо- дить через кілька облікових регістрів, наприклад, перекручуван- ня запису будь-якої суми у «Журналі реєстрації господарських операцій» веде до помилок на рахунках бухгалтерського обліку, в оборотній відомості і балансі. Найчастіше помилки трапляються в тексті операції, тоді вони призводять до неправильної кореспонденції рахунків — бухгал- терської проводки. Часто зустрічаються помилки під час записів сум. Записавши суму в дебет одного рахунка, бухгалтер забуває списати її в кре- дит другого рахунка або навпаки. Буває, що записавши суму до «Журналу реєстрації господарських операцій», він забуває рознес-
157 ти її на рахунках бухгалтерського обліку. Інколи, записавши суму у регістри синтетичного обліку, бухгалтер забуває про аналітич- ний облік. Цю групу помилок можна легко проконтролювати шляхом правильного застосування методу подвійного запису. Для пошуку числових помилок на калькуляторі підраховують числа, а потім повторюють той же підрахунок, але із знаком мінус. Помилки в первинних документах, облікових регістрах і зві- тах, створених ручним способом виправляються коректурним спо- собом, тобто неправильний текст або цифри закреслюються і над закресленим надписуються правильні текст або цифри. Закрес- лювання здійснюється однією рискою так, щоб можна було прочи- тати виправлене. Помилки в облікових регістрах за минулий звітний період ви- правляються методом (способом) «сторно» (червоне сторно). Цей спосіб передбачає складання бухгалтерської довідки, до якої по- милка (кореспонденція рахунків, сума) вписується червоним чор- нилом, пастою кулькових ручок тощо або зі знаком мінус, а пра- вильний запис (кореспонденція рахунків, сума) робиться чорни- лом, пастою кулькових ручок тощо темного кольору. Внесенням цих даних до облікового регістру у місяці, в якому виявлено по- милку, ліквідується неправильний запис і відображується прави- льна сума та кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку. Виправлення помилки має бути зумовлено надписом «Випра- влення» та підтверджено підписом осіб, що підписали цей доку- мент, із зазначенням дати виправлення. Порядок виправлення помилок у документах і регістрах, що створені машинним спосо- бом, встановлюється вказівками з організації бухгалтерського об- ліку з використанням обчислювальної техніки. У документах, якими оформлені касові і банківські операції та операції з цінними паперами, виправлення не допускаються. Щодо виправлень у бухгалтерській звітності, то зміна даних у звітності внаслідок її перекручування, які відносяться як до пото- чного, так і до минулого року, проводять у тому звітному періоді, в якому було виявлено помилки. Згідно зі стандартом бухгалтерського обліку 6 (наказ Мінфіну України від 28.05.1999 р. № 137) «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» визначено порядок виправлення помилок, внесення та розкриття інших змін у фінансовій звітності. Норми цього стандарту детально розглядатимуться під час вивчення ку- рсу «Бухгалтерський фінансовий облік» в подальшому.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Способи виправлення помилок у бухгалтерському обліку» з дисципліни «Теорія бухгалтерського обліку»