ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Бухгалтерський облік » Бухгалтерський облік в галузях народного господарства

Облік реалізації товарів у комісійній торгівлі
Одним з видів посередницької діяльності в торгівлі є реаліза-ція товарів за договорами комісії.
Порядок комісійної торгівлі регламентується Правилами комі-сійної торгівлі непродовольчими товарами, затвердженими нака-зом Міністерства зовнішньоекономічних зв’язків і торгівлі Укра-їни (МЗЕЗ торгу) від 13.03.1995 № 37 (з наступними змінами і доповненнями).
Учасниками сторін торгового процесу на комісійних засадах є: господарюючий суб’єкт, який приймає товар на комісію (комі-сіонер), і фізична або юридична особа, яка здає товар на комісію (комітент). Відношення сторін регулюються договором, за яким комітент доручає продаж товару комісіонеру за певну винагоро-ду. Розмір комісійної винагороди визначається за домовленістю сторін (як правило, у відсотках до погодженої суми).
Відмітною особливістю даного договору є те, що комісіонер не придбає товар у комітента; товар лише певний час знахо-диться на зберіганні у комісіонера до моменту його продажу по-купцеві. Власником товару, переданого на комісію, залишається комітент.
Відповідно до затверджених Правил на комісію приймаються непродовольчі товари, як нові, так і ті, що були у вжитку, а також антикварні, унікальні речі й твори мистецтва. Дозволяється при-ймати на комісію вироби кооперативних, малих підприємств, громадян, зайнятих трудовою індивідуальною діяльністю, а та-кож від підприємств — залишки товарно-матеріальних ціннос-тей, які можуть бути реалізовані населенню.
При здачі товарів на комісію громадяни України повинні пред’явити паспорт або інший документ, який його замінює; іно-земні громадяни — національний паспорт з відміткою про пере-бування в Україні або відповідний вид на проживання в Україні.
Товари від юридичних осіб приймаються на комісію за това-росупровідними документами і за наявності інформації про товар та документів, що засвідчують їх якість.
Ціна на товари, які приймаються на комісію, встановлюється комітентом за домовленістю з комісіонером на підставі ринково-го попиту.
При прийманні товарів на комісію комісіонер на кожну оди-ницю товару виписує квитанцію в двох примірниках і товарний ярлик, які підписуються спеціалістом — оцінником і комітентом. Перший примірник квитанції видається комітенту, а другий — залишається у комісіонера і додається до товарного звіту. Товар-ний ярлик прикріпляється до прийнятого на комісію товару.
Строк реалізації прийнятого на комісію товару — 60 кален-дарних днів (за винятком антикваріату, творів мистецтва, уніка-льних речей, строк реалізації яких необмежений). Якщо товар не реалізовано протягом цього часу, він повертається комітенту або уцінюється:
— на 30 % від встановленої сторонами первинної вартості то-вару, якщо товар не реалізовано в строк (60 календарних днів);
— на 40 % від залишкової ціни після першого зниження вар-тості товару, якщо товар не реалізовано протягом наступних
15 календарних днів.
Якщо товар не реалізовано після другої уцінки протягом на-ступних 15 календарних днів, комісіонер знімає його з продажу без письмового попередження комітента.
Уцінка товарів оформляється Актом на уцінку товарів, прийнятих на комісію (форма № 5-ВТ), а повернення нереалізованих товарів комітенту — Актом про зняття товарів з продажу.
При поверненні комітенту нереалізованих товарів, які знахо-дилися на зберіганні більше одного календарного дня, комітент відшкодовує витрати за зберігання його товарів як за повний мі-сяць у таких розмірах:
— за перші 30 календарних днів — 2 % від визначеної ціни товару;
— за другі 30 календарних днів — 3 % від визначеної ціни товару;
— за наступні 30 календарних днів — 4 % від залишкової вар-тості товарів після проведених уцінок.
За кожний наступний день зберігання знятого з продажу това-ру після 90 днів з комітента стягується пеня, розмір якої визнача-ється договором.
При поверненні комітенту антикваріату, унікальних речей, творів мистецтва, які не були реалізовані, витрати за зберігання їх встановлюються за домовленістю сторін.
Кошти, сплачені за зберігання товарів, підлягають оподатку-ванню ПДВ на загальних підставах, оскільки вони є платою за на-дані послуги (Лист ДПАУ від 29.07.1998 № 8949/10/16-1218).
Відповідно до п. 5.8 Правил комісійної торгівлі грошові кошти за проданий товар виплачуються комітенту готівкою на тре-тій день після продажу товару (не враховуючи дня продажу, ви-хідних і святкових днів) при пред’явленні виданої комісіонером квитанції, паспорта або документа, що його замінює. Гроші за продані товари, прийняті від юридичних осіб, перераховуються на їх рахунки в банках.
Згідно із Законом України «Про податок на додану вартість» залежно від того, які товари реалізує комісіонер — нові чи вжи-вані, застосовуються різні об’єкти оподаткування ПДВ. При про-дажу взятих на комісію нових товарів базою оподаткування ПДВ є продажна вартість таких товарів. На підтвердження виник-нення податкового зобов’язання комісіонер виписує податкову накладну на ім’я покупця (якщо він зареєстрований як платник ПДВ) і здійснює відповідні записи в Книзі обліку продажу това-рів (робіт, послуг). Якщо прийняті на комісію товари продаються юридичній чи фізичній особі, не зареєстрованій як платник ПДВ, податкова накладна не виписується.
При продажу прийнятих на комісію вживаних товарів від фі-зичних осіб, які не є платниками ПДВ, а також при продажу вжи-ваних товарів, прийнятих на комісію від юридичних осіб (конфі-сковане і безгоспне майно тощо), базою оподаткування ПДВ є комісійна винагорода комісіонера.
Якщо комісіонер, який здійснює торгівлю як новими, так і вжива-ними товарами, не веде окремого обліку з придбання і продажу нових і вживаних товарів, то база оподаткування ПДВ визначається, вихо-дячи з повної вартості вживаних товарів, прийнятих на комісію, а не з комісійної винагороди (наказ МЗЕЗ торгу від 08.07.1997 № 342).
Згідно з Декретом Кабінету міністрів України «Про прибутко-вий податок з громадян» комісіонер на суми, виплачені комітен-там за продані товари, повинен протягом 30 днів подати органу податкової служби за місцем проживання комітента довідку форми № 2 про виплачені суми. Податкова служба використовує ці дані для перевірки поданих громадянами декларацій і визначення загального сукупного доходу.
При виплаті коштів комітентам, які не є громадянами України, з них утримується прибутковий податок (за ставкою 20 %), а до-відка за формою № 2 податковій службі не подається.
Бухгалтерський облік у комісійній торгівлі здійснюється з дотриманням єдиних методологічних засад, установлених Зако-ном України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», національними Положеннями (стандартами), Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій у підприємствах і організаціях та іншими законодавчими і нормативними актами.
Оскільки за договором комісії комісіонер не набуває права влас-ності на товари, прийняті на комісію, то облік наявності і руху таких товарів ведеться на забалансовому рахунку 02 «Активи на відпові-дальному зберіганні», субрахунку 024 «Товари, прийняті на комі-сію». На дебеті цього рахунку відображаються вартість прийнятих на комісію товарів, а також сума їх уцінки (способом «сторно»), а на кредиті — вартість проданих і повернених товарів.
Облік рахунків з комітентами ведеться на рахунку 685 «Роз-рахунки з іншими кредиторами». Виручка від реалізації прийня-тих на комісію товарів за продажними цінами зараховується в дохід від реалізації записом:
Дебет рахунку 301 «Каса в національній валюті»
Кредит рахунку 702 «Дохід від реалізації товарів».
Сума заборгованості комітенту за продані товари (продажна ціна за вирахуванням комісійної винагороди, що належить комі-сіонеру) відображається записом:
Дебет рахунку 702 «Дохід від реалізації товарів»
Кредит рахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».
На суму податкового зобов’язання по ПДВ, нараховану за встановленою ставкою (20 %) до суми комісійної винагороди (при продажу вживаних товарів) або до продажної вартості нових товарів, здійснюється запис:
Дебет рахунку 702 «Дохід від реалізації товарів»
Кредит рахунку 641 «Розрахунки за податками».
Сума чистого доходу від реалізації прийнятих на комісію то-варів визначається за даними рахунку 702 «Дохід від реалізації товарів» (як різниця між продажною ціною і сумами, нарахова-ними комітентами з урахуванням ПДВ) і списується в кінці міся-ця на фінансові результати записом:
Дебет рахунку 702 «Дохід від реалізації товарів»
Кредит рахунку 791 «Результат операційної діяльності».
Отже, чистим доходом комісіонера від продажу прийнятих на комісію товарів є комісійна винагорода.
Протягом звітного періоду (кварталу) комісіонером прийнято на комісію товарів, що були у вжитку, від фізичних осіб (не зареєст-рованих як платники ПДВ) за вартістю, визначеною за домовле-ністю сторін, — 200 000 грн. Протягом встановленого строку (60 календарних днів) товари не були продані, у зв’язку з чим прове-дена їх уцінка на 30 %, що склала 60 000 грн (200 000 • 30 : 100). Вартість товарів після уцінки — 140 000 грн (200 000 грн – 60 000 грн). Товари реалізовано за продажними цінами (з ураху-ванням ПДВ і належної комісіонеру комісійної винагороди) — 182 000 грн. Сума комісійної винагороди в розмірі 25 % від пого-дженої ціни товарів за вирахуванням проведеної уцінки дорівнює 35 000 грн (140 000 • 25 : 100). Сума податкового зобов’язання по ПДВ, визначена за встановленою ставкою до суми комісійної вина-городи, — 7000 грн. (35 000 • 20 : 100).
В бухгалтерському обліку зазначені операції будуть відобра-жені в такому порядку (табл. 1).
Таблиця 1
ОБЛІК РЕАЛІЗАЦІЇ ТОВАРІВ НА КОМІСІЙНИХ ЗАСАДАХ

з/п Зміст господарської операції Сума, грн Дебет рахунку Кредит рахунку
1 Взято на облік прийняті на комісію від фізичних осіб товари, що були у вжитку, за узгодженою вартістю 200 000 024
«Товари,
прийняті
на комісію» —
2 Проведено уцінку товарів, не реалізованих протягом встановленого строку (60 календарних днів) — 30 % від узгодженої ціни — сторно 60 000 024
«Товари,
прийняті
на комісію» —
Закінчення табл. 1

з/п Зміст господарської операції Сума, грн Дебет рахунку Кредит рахунку
3 Оприбутковано в касу ви-ручку під продажу прийня-тих на комісію товарів 182 000 301
«Каса
в національній
валюті» 702
«Дохід
від реалізації
товарів»
4 Списано продані товари, що були прийняті на комі-сію (за вирахуванням суми уцінки) 140 000 — 024
«Товари,
прийняті
на комісію»
5 Нараховано комітентам на-лежні суми за продані на комісійних засадах товари (за вирахуванням проведе-ної уцінки) 140 000 702
«Дохід
від реалізації
товарів» 685
«Розрахунки
з іншими
кредиторами»
6 Відображено виплату із ка-си комітентам належної суми за продані на комісій-них засадах товари 140 000 685
«Розрахунки
з іншими
кредиторами» 301
«Каса
в національній валюті»
7 Відображено суму податкового зобов’язання по ПДВ, визначену за встановленою ставкою до суми комісійної винагороди (35 000 • 20 : 100) 7000 702
«Дохід
від реалізації
товарів» 641
«Розрахунки
за податками»
8 Списано в кінці звітного періоду на фінансові ре-зультати суму чистого до-ходу від реалізації товарів на комісійних засадах (182 000 – 140 000 – 7000) 35 000 702
«Дохід
від реалізації
товарів» 791
«Результат операційної
діяльності»

З розглянутого прикладу видно, що сума чистого доходу комі-сіонера від надання послуг по реалізації на комісійних засадах товарів дорівнює сумі комісійної винагороди.
Витрати, пов’язані із забезпеченням діяльності комісіонера (заро-бітна плата працівникам, орендна плата, комунальні послуги, послуги зв’язку, охорона тощо), відображаються відповідно на рахунках 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності» і списуються в кінці звітного періоду з кре-диту зазначених рахунків на дебет рахунку 791 «Результат операцій-ної діяльності». Шляхом порівняння суми чистого доходу від надан-ня послуг по реалізації прийнятих на комісію товарів (відображених на кредиті рахунку 791) із сумою витрат діяльності (списаною на де-бет рахунку 791) визначається фінансовий результат діяльності (при-буток, збиток), який відповідними записами списується на рахунок 44 «Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)».

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Облік реалізації товарів у комісійній торгівлі» з дисципліни «Бухгалтерський облік в галузях народного господарства»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Что значит «преодолеть инерцию»
Пушка на Луне
Структура системи пейджингового зв’язку
Подвоєння та подовження приголосних
Врахування забезпечення при визначенні чистого кредитного ризику


Категорія: Бухгалтерський облік в галузях народного господарства | Додав: koljan (06.03.2011)
Переглядів: 2613 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП