Джерела і види можливої дії на природне середовище
Основними джерелами техногенної дії на природні комплекси космодрому є (рис.2.1): стартові комплекси (СК), заправочно- нейтралізаційні станції (ЗНС), сховища компонентів ракетних палив (КРП), киснево-азотний завод (КАЗ), вимірювальний пункт (ВП), об’єкти тепло- та енергопостачання, склади паливно-мастильних матеріалів (ПММ), транспорт, підприємства побутового обслуговування, будівельної індустрії і місцевої промисловості, очисні споруди, звалища і полігони захоронення твердих побутових відходів, а також джерела забруднень, розташовані за межами позиційного району космодрому (за рахунок вітрових переносів забруднювачів на далекі відстані). Дія космодрому на природний комплекс виявляється у викиді в навколишнє середовище газоподібних, рідких і твердих забруднювачів, в 81 споживанні природних ресурсів на промислові, господарські і побутові потреби, а також в зміні потоку енергії, яку отримує природний комплекс. Приблизне співвідношення між вищезгаданими джерелами забруднення за кількісними характеристиками дії на природний комплекс під час штатної експлуатації (експертна оцінка з досвіду космодромів Плєсецьк і Байконур, без врахування трансграничних переносів забруднень і викидів транспорту) подано в табл.2.1. Космодром, крім КРП та їх похідних, здійснює викиди в природний комплекс NO 2 , CO, H 2 SO 4 , HNO 3 , NaOH, NH 3 , I, C 2 H 4 , а також в незначних кількостях Va 2 O 5 , синильної кислоти, фторидів, окислів хрому, марганцю і його сполук, акролеїну, зважених часток, оксидів олова та інших металів. Як видно з рис.2.1, основний вклад в забруднення природних комплексів космодрому вносять об’єкти інфраструктури. Так, на космодромі Плєсецьк викиди котельних складають понад 30 % всіх викидів в атмосферу (серед них сірчаний ангідрид, окис вуглецю, окисли азоту, зважені частки, п’ятиокис ванадію).
Природний територіальний комплекс Об'єкти інфраструктури Об’єкти тепло- та енергопостачання
Склади ПММ
Транспорт Підприємства комунального господарства та промисловості
Очисні споруди Звалища і полігони захоронення Спеціальні об’єкти Стартові комплекси Заправочно- нейтралізаційні станції
Сховища КРП Киснево-азотний завод Вимірювальний пункт Джерела забруднень, які переносяться на дальні відстані, розташовані за 82
Рис.2.1. Джерела дії космодрому на природні територіальні комплекси
Таблиця 2.1 Відносний вклад джерел забруднення в дію на екосистему, яка містить космодром сний вклад джерел забруднення в дію на природні територіальні комплекси космодрому, %
Вид дії
СК ЗНС ховища КРП
АЗ П б’єкти аструктури Забруднення атмосфери 0,3 1,2 2,0 0 84,5 Споживання і забруднення води 6,0 8,0 2,0 0 60,0 Захоронення відходів 0,3 0,2 0,1 1 99,1 Практично на всіх мазутосховищах, обладнаних при котельних на космодромах, спостерігаються скиди мазуту і конденсату, що містить нафту, на рельєф місцевості в кількостях до 200-300 т. Проливи токсичних КРП складають значно менші кількості: наприклад, в штатних режимах заправки РН “Космос-3М” відбуваються проливи несиметричного диметилгідразину (НДМГ) до 0,2 кг, азотного окислювача АК-27И – до 0,2 кг. До ресурсів, які споживає космодром, в основному відносяться вода і в деяких випадках – ліс. Спеціальні об’єкти космодрому (СК, ЗНС, сховища КРП), як джерела дії на екосистему, специфічні для космодрому лише в аварійних ситуаціях і під час проведення пусків. В цих випадках можливі викиди в екосистему рідкого кисню, вуглеводневих палив (РГ-1 – нафтилу, гасу Т-1 та ін.), азотних окислювачів, гідразинових палив, перекису водню, продуктів їх горіння і розкладу. При проливах на грунт гідразинові палива тривалий час зберігаються в ньому, а при повторних проливах накопичуються і забруднюють воду підземних водоносних горизонтів. Продуктами неповного розкладу і окислення гідразинових палив є високотоксичні сполуки; деякі з них, наприклад, нітрозодиметиламін (НДМА), більш токсичні, ніж саме паливо. Інші сполуки – метилендиметилгідразин, тетраметилтетразен, формальдегід, синильна кислота – відносяться до другого та третього класів небезпеки. Важливий вклад в погіршення екологічного стану екосистем може вносити трансграничне перенесення забруднення від джерел, які знаходяться за межами позиційного району космодрому. Так, на космодромі Плєсецьк мають місце трансграничні переноси забруднених повітряних мас з боку Архангельського, Череповецького і Кольського промислових вузлів, Савінського цементного заводу і Североонезьких копалень. На космодромі Байконур виділяється велика кількість енергії – теплової (під час пуску РН, роботи об’єктів тепло- та енергопостачання) та у вигляді електромагнітного (при роботі КВК) випромінювання.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Джерела і види можливої дії на природне середовище» з дисципліни «Екологія, авіація і космос»