КОСАЧ-КРИВИНЮК Ольга Петрівна (псевд. — Олеся Зірка; 26.07.1877—11.11.1945) — письменниця, перекладачка. Донька П.Косача та Олени Пчілки, сестра Лесі Українки. Н. в м. НовоградВолинський. Закінчила Київ. жін. г-зію А.Дучинської (1897) і стала слухачкою вищих жін. мед. курсів у Санкт-Петербурзі, де, крім навчання, клопоталася ред. справами Лесі Українки, перекладала на рос. мову західноукр. новелістів (друкувалася в ж. «Жизнь»). По закінченні мед. курсів (1904) працювала в Україні земським лікарем, учителем укр. мови, бібліотекарем. Після одруження 1904 з М.Кривинюком жила з ним у Празі (нині столиця Чехії), а після народження дитини 1906 переїхала з нею до Києва, чоловік залишився у Празі. Від 1910 працювала земським патронажним лікарем для дітей-сиріт у Лоцманській Кам’янці біля Катеринослава (нині в межах м. Дніпропетровськ). 1924 вернулася до Києва, працювала вчителькою укр. мови, бібліографом у мед. б-ці. У різні роки друкувалася в журналах «Зоря», «Дзвінок», «Молода Україна», збірниках «Мати», «Вінок Т.Шевченкові...» Написала мемуарні нариси про свою родину — про матір, батька (не опубл.), сестру — «Повість, що стала драмою» (про дружбу Лесі Українки з О.Кобилянською), «Полум’яне серце», «З дитячих років Лесі Українки», «Перебування Лесі Українки в Луцьку», «З моїх споминів». Чимало зробила для збереження й впорядку-
208 КОСЕНКО
В.С. Косенко.
вання архівів Олени Пчілки й Лесі Українки, уклала хронологію життя і творчості останньої («Леся Українка. Хронологія життя і творчості»). Перекладала твори І.Тургенєва, Ч.Діккенса, Е.Ожешко, Жорж Санд, Гі де Мопассана, В.Гюго, Г.-К.Андерсена, Р.Кіплінга та ін. За доби Другої світової війни 1944 виїхала до Праги, потім потрапила до табору для переміщених осіб в м. Аугсбург (Німеччина). Перебуваючи у Львові під час переїзду до Праги, залишила у М.Деркач архів родини Косачів, який збирала впродовж багатьох років (після війни переданий АН УРСР — нині Національна академія наук України). П. в м. Аугсбург. Тв.: Леся Українка: Хронологія життя і творчості. Нью-Йорк, 1970. Літ.: Одарченко П. Ольга Петрівна Косач-Кривенюк. Сестра Лесі Українки. В кн.: Косач-Кривенюк О. Леся Українка. Хронологія життя і творчості. Нью-Йорк, 1970; Борисюк Т. Трагедія великого роду. «ЛУ», 1991, 1 серп.; Денисюк І., Скрипка Т. Дворянське гніздо Косачів. Львів, 1999. Б.М. Янишин.
романсів («На майдані», «Мобілізуються тополі», «Пам’яті борців Паризької комуни» та ін.), пісень, хорів, обробок нар. співів. Для його музики притаманні глибокий ліризм, мелодичне багатство, громадян. пафос. П. у м. Київ. У м. Київ на честь К. відкрито меморіальний музей-квартиру його імені. На його фортепіанну музику написано балет «Світанкова поема» (1973, оркестровка Л.Колодуба). Літ.: Довженко В.Д. В.С.Косенко. К., 1949, 1951; Фільц О. Фортепіанна творчість В.С.Косенка. К., 1965; В.С.Косенко у спогадах сучасників. К., 1967; Гордійчук М. Українська радянська симфонічна музика. К., 1969; Стецюк Р.М. Віктор Косенко. К., 1974; В.С.Косенко: Спогади. Листи. К., 1975; Олійник О.С. Фортепіанна творчість В.С. Косенка. К., 1977; Її ж. В.Косенко: Популярний нарис. К., 1989; Стадільна Я. Музика чутливої душі. «Голос України», 1996, 29 листоп. П.М. Бондарчук.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «КОСАЧ-КРИВИНЮК» з дисципліни «Енциклопедія історії України»