ПОЛІТИКА У СФЕРІ КУЛЬТУРИ ТА ПОЛІТИЧНА КУЛЬТУРА В 30-ТІ РОКИ
У 30-ті pp. насаджувався ідеологічний монополізм, культивувались особисті смаки Сталіна, переслідувалися вчені, освітяни, літератори, чиї погляди або творчість не вписувались у контекст сталінізму. Тим часом індустріалізація вимагала кваліфікованих кад рів, тому значну увагу приділяли ліквідації не- письменності, розвитку освітніх установ та на- вчальних закладів. З 1932 р. існувало три типи шкіл: початкова (4 роки), неповна середня (7), середня (10). Були запроваджені єдиний день початку навчального року — 1 вересня, п'ятибальна система оцінювання знань. Основною формою викладання став урок, а замість комплексної системи запроваджувалась предметна. Після одержання телеграми Сталіна і Молотова (грудень І 1932 р.) з вимогою «припинити українізацію» всі школи були переведені в основному на російську мову навчання. На початку 30-х pp. було здійснено уніфікацію вищої та середньої освіти. Вищим навчальним закладом став інститут, а середнім спеціальним — технікум. У 1934 р. було скасовано плату за навчання в усіх вузах і технікумах, запроваджені наукові сту-і. пені кандидата й доктора наук, учені звання професора, доцента, ліквідовано бригадно-лабораторний метод навчання, запровад- асено індивідуальне оцінювання знань, обов'язкове складан- ня заліків та іспитів. На 1 січня 1941 р. в УРСР діяли 173 вузи . (197 тис. студентів) і 693 середні спеціальні навчальні заклади (196 тис. учнів). Наприкінці 30-х pp. в Україні в основному бу- 289
Грєченко В.А. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ло вирішено проблему створення кадрів нової інженерно-технічної інтелігенції. Чисельність фахівців перевищила 500 тис. осіб. Проте в навчальних програмах домінували політичні предмети, виробничий ухил, витісняючи загальноосвітні дисципліни. Попри диктат, утиски сталінського тоталітарного режиму багато галузей науки досягли значних успіхів.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ПОЛІТИКА У СФЕРІ КУЛЬТУРИ ТА ПОЛІТИЧНА КУЛЬТУРА В 30-ТІ РОКИ» з дисципліни «Історія України»