БОРОТЬБА ЗА ВЛАДУ, ПОЧАТОК ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ (КІНЕЦЬ 1917 - КВІТЕНЬ 1918 pp.)
Політична та економічна кризи, які охопили всю країну, безсилля Тимчасового уряду дали змогу більшови- Проголошенн кам здійснити революцію и захопити в кінці жовтня 1917 р. владу в Петрограді. II Всеросій- ський з'їзд Рад ухвалив рішення про перехід усієї влади до рук Рад, створив свій уряд — Раднарком на чолі з Леніним. З України в роботі з'їзду взяло участь 140 делегатів від 75 Рад, які голосували в переважній більшості за більшовицьку резолюцію. Центральна Рада засудила збройне повстання в Петрограді й визнала неприпустимим перехід влади до Рад робітничих і солдатських депутатів. Таким чином, це означало, що ЦР пориває з робітничими Радами й входить у конфронтацію з російським Раднаркомом. За таких умов більшовики Києва вирішили підняти збройне повстання. Три дні у Києві тривали запеклі бої. Повсталим (6 тис. чол.) протистояло понад 10 тис. добре озброєних офіцерів, юнкерів, козаків. Більшовикам удалося вибити ці війська з Києва, але влада все ж опинилася не в їх руках. Центральна Рада, спираючись на загони вірних їй частин «січових стрільців», «вільних козаків» захопила владу в Києві. 7 листопада 1917 р. Центральна Рада приймає свій III Універсал, де Україна проголошувалася народною республікою (УНР) у складі федерації рівних і вільних народів. В Універсалі декларувалася обіцянка вирішити земельне питання, ввести 8-годинний робочий день, установити державний контроль над виробництвом, врегулювати проблему війни й миру. III Універсал проголосив ліквідацію приватної власності, націоналізацію поміщицького, монастирського, казенного та церковного майна. Але втілення цих гасел відкладалося до Установчих зборів. Проголошувались політичні свободи: слова, друку, віри, зібрань, союзів, страйків, а також недоторканність особи й помешкання. Скасовувалася смертна кара, оголошувалась амністія. Під владу ЦР переходило ще 4 губернії України: Харківська, Катеринославська, Таврійська, Херсонська. Але фактично в Донбасі влада належала робітничим Радам. Історичне значення НІ Універсалу в тому, що було проголошено українську державність у формі УНР і накреслювались нагальні соціально-економічні заходи української влади на майбутнє. Проте ці заходи неоднаково зустріли різні верстви населення. Залишення ідеї федеративного зв'язку з Росією, де влада переходила до
Греченко В.А. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
більшовиків, було помилкою, відставанням від реалій історичного моменту. Центральна Рада ігнорувала декрети й закони Раднаркому й звернулася до антибільшовицьких урядів, що виникли в кількох регіонах (Дон, Кубань, Крим), з пропозицією почати переговори про створення нового федеративного уряду Росії — на противагу Раднаркому. На бік ЦР у листопаді 1917 р. перейшло близько 50 % кораблів Чорноморського флоту, які*підняли жовто-блакитні прапори. Згодом було утворено Українське морське міністерство, прийнято «Тимчасовий закон про флот УНР». Але Центральна Рада знову припустилася помилки, оголосивши службу на флоті добровільною. Боротьба за владу ще більше загострилася під час виборів до Всеросійських установчих зборів. Українські партії отримали в Україні 70 % голосів, тоді як більшовики — лише 10 %. Серед окремих партій більшість одержали українські есери. Це було пов'язано з тим, що вони представляли інтереси українського села з приводу соціалізації землі за принципом не менше споживчої, але не більше трудової норми. Лідери У ЦР, серед яких переважали політики-романтики, не бачили деструктивізму, що несла революція й радикальні партії. До середини грудня 1917 р. конфлікт між Раднаркомом і УЦР сприймався як сутичка неантагоністичних політичних сил у межах однієї держави. З розширенням масштабів протистояння воно все більше починає інтерпретуватися як боротьба радикальних і поміркованих соціалістів. Восени 1917 р. Україна фактично стала незалежною, проте ні народ, ні українські соціалісти це не сприймали. До кінця грудня 1917 р. лідери УЦР не вважали Україну суб'єктом міжнародного права, і тільки 26 грудня було створено Генеральний секретаріат іноземних справ на чолі з А. Шульгіним. Центральна Рада закрила кордон з Радянською Росією, припинила вивіз хліба, не пропускала на Дон через територію України частини Червоної гвардії, направлені для придушення виступу отамана Каледіна. У грудні 1917 р. більшовицький уряд заборонив українізацію на фронтах і в тилових гарнізонах.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «БОРОТЬБА ЗА ВЛАДУ, ПОЧАТОК ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ (КІНЕЦЬ 1917 - КВІТЕНЬ 1918 pp.)» з дисципліни «Історія України»