Завдання аудиту — встановити правильність розра-хунків з акціонерами, що пов’язані з: • підпискою на акції; • отриманням внесків від акціонерів; • вилученням акцій, які були продані раніше; • виплатою дивідендів; • повторним випуском в обіг акцій, викуплених раніше за ці-ною, нижчою за номінальну вартість; • дотриманням правових норм щодо виплати дивідендів; • правильністю відображення господарських операцій в обліку. Послідовність перевірки та правильність бухгалтерських записів господарських операцій щодо підписки на акції та отри-мання внесків від акціонерів висвітлено в п. 7.2. Товариство має щоквартально, раз на півроку або раз на рік приймати рішення про виплату дивідендів з розміщених акцій. Доцільною є виплата дивідендів за підсумками року. Дивіденди виплачуються у гро-шовій формі, а у випадках, передбачених статутом товариства, — іншим майном. Розмір дивідендів за підсумками року не може бути більшим, ніж розмір, рекомендований радою директорів (спостережною радою) товариства і меншим за виплачені проміжні дивіденди. Загальні збори акціонерів мають право дещо обмежити сплату дивідендів за акціями. Дата виплати дивідендів визначається ста-тутом товариства або рішенням загальних зборів акціонерів про виплату дивідендів за підсумками року. Дата виплати проміжних дивідендів визначається рішенням ради директорів (спостереж-ною радою) товариства про виплату проміжних дивідендів, але не раніше ніж за 30 днів з дня прийняття такого рішення. Товариство не має права приймати рішення про виплату диві-дендів за акціями за таких обставин: • до повної сплати всього статутного капіталу; • якщо на дату виплати дивідендів воно має ознаки неплато-спроможності (банкрутства), визначені за правовими актами України про банкрутство підприємств, чи зазначені ознаки вияв-ляються у разі виплати дивідендів; • в інших випадках, передбачених законодавством. Нараховані дивіденди за акціями мають бути відображені та-ким бухгалтерським записом (табл. 2.2). Таблиця 2.2 ВІДОБРАЖЕННЯ В ОБЛІКУ НАРАХОВАНИХ ДИВІДЕНДІВ № пор. Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Дебет Кредит 1 Нараховано дивідендів за акціями 443 «Прибуток, використаний у звіт-ному періоді» 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами» 2 Перераховано з поточного рахунку дивіденди акціонерам 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами» 311 «Поточні рахунки в національній валюті»
Крім дивідендів за рахунок прибутку в звітному році акціоне-рним товариством формується резервний капітал. Аудитор пови-нен встановити правильність відображення цих господарських операцій у бухгалтерському обліку та операцій, пов’язаних з ви-купом акцій у акціонерів, що має бути відображено такими бух-галтерськими записами (табл. 2.3). Таблиця 2.3 ВІДОБРАЖЕННЯ В ОБЛІКУ ФОРМУВАННЯ РЕЗЕРВНОГО КАПІТАЛУ № пор. Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Дебет Кредит 1 Здійснено відрахування до резервного капіталу 443 «Прибуток, використаний у звіт-ному періоді» 43 «Резервний ка-пітал» 2 Списано прибуток, викори-станий у звітному періоді 441 «Прибуток нерозподілений» 443 «Прибуток, використаний у звіт-ному періоді» 3 Викуплено акції в акціоне-рів, у тому числі: • за номіналом; • за ціною, нижчою за но-мінальну вартість; • за ціною, вищою за номі-нальну вартість 451 «Вилучені ак-ції» 31 «Рахунки в банках»
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Аудит розрахунків з акціонерами» з дисципліни «Організація і методика аудиту сільськогосподарських підприємств»