Збалансований та незбалансований за строками методи управління
Ризик зміни відсоткових ставок визначається ймовірнiстю того, що се-редня ставка за залученими коштами банку протягом перiоду дiї може пе-ревищити середню вiдсоткову ставку за активами, що призведе до збиткiв банку. Закономiрно постає запитання: чи можна повністю уникнути вiдсоткового ризику? Теоретично — так, якщо активи повнiстю збалансо-ванi з пасивами як за строками, так i за величиною. Проте на практицi до-сягти такої вiдповiдностi майже неможливо. Отже, банки постiйно наража-ються на вiдсотковий ризик. Це зумовлює потребу безперервно контролювати рiвень допустимого ризику та свiдомо керувати цим проце-сом. Основними параметрами управлiння вiдсотковим ризиком за допомо-гою балансування структури активiв і зобов’язань є строки та суми. Балансування портфелiв активiв і зобов’язань за строками — це один iз методiв, який дозволяє банку зафiксувати спред i нейтралiзувати ризик змiни відсоткової ставки. При цьому припускається, що всi вiдсотковi став-ки як за активними, так і за пасивними операцiями змiнюються однаково та в одному напрямі. Це припущення пов’язане з концепцiєю “паралельного змiщення” кривої доходності. Сутнiсть методу полягає у встановленнi спiввiдношень мiж строками залучення та розмiщення рiвних за величиною коштів. Це дозволяє виявити вплив строкiв на показники прибутковостi та вiдсотковий ризик банку при елiмiнуваннi впливу такого параметра як сума активiв і зобов’язань у гро-шовому вираженнi. Збалансована за строками стратегiя передбачає встановлення повної вiдповiдностi мiж термiнами залучення та розмiщення коштiв. Така стра-тегiя не максимiзує, а стабiлiзує прибуток i мiнiмiзує вiдсотковий ризик. За-стосовується при другiй моделi управлiння банком. Альтернативним пiдходом є незбалансована за строками стратегiя, що надає потенцiйнi можливостi одержання пiдвищених прибуткiв за рахунок змiни вiдсоткових ставок. Використання зазначеної стратегiї базується на прогнозi змiни швидкостi, напряму та величини вiдсоткових ставок на рин-ку. Згідно з незбалансованою стратегiєю управлiння строки залучення коштiв мають бути коротшими, нiж строки їх розмiщення, якщо прогноз свiдчить про майбутнє зниження вiдсоткових ставок, i навпаки: термiни зо-бов’язань банку мають перевищувати термiни за активами, якщо прогно-зується зростання ставок. Такий пiдхiд дозволяє максимiзувати прибуток, але супроводжується пiдвищеним ризиком, пов’язаним із невизначенiстю зміни вiдсоткових ставок. Якщо прогноз стосовно вiдсоткових ставок не виправдається, то не виключена можливiсть збитків. На вибiр стратегiї впливає багато чинникiв, таких як тип моделi управ-лiння банком, надiйнiсть прогнозу змiни ставок, конкретна ситуацiя на рин-ку, можливостi банку щодо залучення та розмiщення коштiв, схильнiсть до ризику тощо.
Приклад 1. Збалансований та не збалансований за строками методи управління. Клiєнт звернувся до банку із заявою про надання певної суми кредиту термiном на 3 мiсяцi. Банк має двi альтернативнi стратегiї фiнансування цього кредиту: 1) залучити депозит на таку саму суму на 3 мiсяцi; 2) залучити депозит на таку саму суму на 2 мiсяцi, а через 2 мiсяцi вiдновити залучення коштiв на 1 мiсяць пiд ставку, яка складеться на ринку на той час. Якщо банкiвськi спецiалiсти прогнозують пiдвищення вiдсоткових ста-вок протягом трьох мiсяцiв, то кращi результати принесе застосування першої — збалансованої за строками стратегiї. Якщо прогноз змiни ставок свiдчить про їх зниження, то можна скористатися незбалансованою стра-тегiєю. Дiючi та прогнозованi рiвнi вiдсоткових ставок наведенi в табл. 1.1. Таблиця 1.1 ВIДСОТКОВI СТАВКИ ЗА АКТИВАМИ ТА ЗОБОВ’ЯЗАННЯМИ БАНКУ Показник Строк,дні Ставки за кредитом, % Ставки фiнансування, % Спред, % Поточнi ринковi 90 30 25 5 ставки 60 27 22 5 Прогноз ставки (через 60 днiв) 30 25 20 5
Спред банку при застосуваннi першої стратегiї становитиме 5% (30 – 25). У цьому разі вiдсотковий ризик, а також ризик лiквiдностi зведенi до мiнiмуму. Використання другої стратегiї дозволить банку збiльшити спред до 8,7% за умови, що прогноз змiни ставок виявиться правильним: 30-(22·60:360+20·30:360)·360:90 = 30 – 21,3 = 8,7. При цьому банк наражається на вiдсотковий ризик, пов’язаний з неви-значенiстю змiн ставок, і водночас збiльшується ризик лiквiдностi. Якщо прогноз не справдиться і ставки протягом двох мiсяцiв зростуть, банк не одержить навiть 5% спреду, а можливо, i зазнає збитків. Якщо прогнозується зростання ставок, банк може скористатися цим для максимiзацiї спреду, видавши кредит на 3 мiсяцi, а депозит залучивши на триваліший час, наприклад 6 мiсяцiв. Через 3 мiсяцi, коли ставки зростуть згiдно з прогнозом i кредит буде повернуто, банк матиме змогу реiнвестувати активи ще на 3 мiсяцi пiд вищу ставку, що дозволить збiльшити спред у розрахунку за 6 мiсяцiв.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Збалансований та незбалансований за строками методи управління» з дисципліни «Банківський менеджмент хеджування фінансових ризиків»