• сировина, обладнання, транспортні засоби, меблі та інше рухоме майно; • цінні папери; • гроші, зокрема кошти на банківських рахунках; • майнові права, включаючи права на об'єкти прав інтелектуальної влас' ності. Предметом застави яких заборонена законодавчими вають у процесі корпоратизації,
Оформлення договору застави рухомого майна
В усіх країнах світу операції з рухомим менш зарегульовані, аніж операції з що рухоме майно вважається менш важливим аніж нерухоме. Саме тому договір застави рухомого майна формі, що передбачено для всіх договорів забезпечення, таріальному посвідченню. Крім того, чинність такого його реєстрації у будь'якому з державних реєстрів.
В Україні однією із законодавчих умов чинності такого договору визначення (опис) у договорі предмета застави. Якщо предметом окремий об'єкт, його опис надається за індивідуальними ознаками. Якщо предметом обтяження є сукупність об'єктів рухомого майна, його опис надаватися за родовими ознаками, наприклад, кольорові телевізори. випадках опис предмета обтяження повинен дозволяти ідентифікувати майно як предмет обтяження.
Опис предмета обтяження за родовими ознаками може, зокрема, вказува' ти на таке:
1) усі існуючі та майбутні види рухомого майна або одиниці окремого виду рухомого майна, що належать заставодавцеві; 2) усі або окрему частину товарно'матеріальних цінностей заставодавця
Крім того, у ЗУ «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтя' жень» передбачено, що заставодавець та заставодержатель повинні досягти згоди про максимальний розмір вимоги, яка забезпечується обтяженням. За рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свою вимогу за забезпеченим заставою зобов'язанням у повному обсязі або в час' тині, встановленій у договорі. Розмір забезпеченої заставою вимоги визна' чається на момент її задоволення (тобто на момент фактичного перерахунку коштів, виручених від продажу заставленого майна, або передачі заставленого майна у власність заставодержателя). Вимога може включати таке:
1) відшкодування пов'язаних з пред'
ням стягнення на предмет
2) сплату процентів і неустойки;
3) сплату основної суми боргу;
4) відшкодування збитків, завданих
ного зобов'язання або умов обтяження;
5) відшкодування витрат на утримання
Реєстрація договору застави рухомого майна
Договори застави рухомого майна реєструються тяжень рухомого майна. Така реєстрація не є обов'язковою, проте саме вона рантує найбільший захист прав кредитора. Адже реєстрація щий пріоритет відповідної застави порівняно з усіма незареєстрованими заста' вами (навіть зробленими раніше) та зареєстрованими заставами.
Більше того, у випадку відсутності реєстрації застави заставлене може бути відчужене заставодавцем, і новий власник зможе користуватися ким майном без будь'яких обмежень. При цьому заставодержатель не права витребувати таке майно назад.
Основні обов'язки заставодавця
До основних обов'язків заставодавця згідно з договором застави зазвичай належать такі:
• страхування заставленого майна, якщо це передбачено у договорі за' стави (у випадку настання страхового випадку до заставодержателя пе' реходить право вимоги до страхової фірми); • належне утримання та використання заставленого майна (особливі вимоги щодо такого утримання та використання прописують у догово' рах застави); • допуск представників заставодержателя для перевірки стану заставле' ного майна в натурі за умови попереднього письмового повідомлення про це заставодавця; • періодичне подання належно оформленого підтвердження існування та експлуатації заставленого майна; • своєчасний ремонт та/або заміна заставленого майна, стан якого погіршився або яке вибуло (наприклад, внаслідок дії обставини непе' реборної сили) чи списане (ризик випадкової загибелі заставленого майна лежить на заставодавцеві до моменту передачі цього майна за' ставодержателеві); • своєчасне повідомлення жуть негативно вплинути його псування чи знищення. При цьому слід зазначити, мання заставленого майна, допуску заставодержателя для перевірки ного майна в натурі та подання необхідних держателя про будь'яку загрозу погіршення, ного майна та заміни заставленого майна ня передбачені законом і не залежать від положень
Слід зазначити, що у випадку передачі заставленого володіння заставодержателеві саме він зобов'язаний зберігати майно та належно його утримувати.
Можливість відчуження або передачі в наступну заставу заставленого майна
Заставлене майно, право власності на яке належить заставодавцеві, може бути відчужене останнім тільки за згодою заставодержателя. Такої згоди не потрібно в разі переходу права власності на таке майно в порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки у спільному майні.
У разі відчуження заставленого майна заставодавцем він зобов'язаний не' гайно письмово повідомити про це заставодержателя, який протягом п'яти днів після отримання цього повідомлення повинен зареєструвати відповідні зміни у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. Зареєстрована застава зберігає силу для нового власника (покупця) майна, що є предметом застави, за винятком таких випадків:
1) заставодержатель надав згоду на відчуження рухомого майна заставо' давцем без збереження застави;
2) відчуження належного заставодавцеві на праві власності рухомого майна здійснюється в ході проведення господарської діяльності, пред' метом якої є систематичні операції з купівлі'продажу або інші спосо' би відчуження цього виду рухомого майна. Проте в цьому випадку за' ставодавець зобов'язаний поповнити заставлене майно іншим подібним або рівноцінним рухомим майном. Процедура такого попов' нення звичайно регулюється договором застави. Подальші застави якщо інше не передбачене тори не погоджуються про що за' значається у договорі застави.
Звернення стягнення на заставлене майно
Заставодержатель має право звернути разі порушення заставодавцем забезпеченого бов'язань згідно з кредитним договором) або
В українському законодавстві також передбачені держатель має право вимагати дострокового виконання вою зобов'язання, тобто повернути кредит достроково. виняткове право прописане для того, щоб захистити заставодержателя (кредитора) які негативно впливають на здатність заставодавця (боржника) дит або відшкодувати зобов'язання за кредитним договором. Згідно їнським законодавством ідеться про такі випадки:
1) передання заставодавцем предмета застави іншій особі без згоди за'
ставодержателя, якщо одержання такої згоди було необхідним (тобто
передбаченим у договорі застави);
2) порушення заставодавцем правил про заміну предмета застави;
3) втрати предмета застави за обставин, за які заставодержатель не
відповідає, якщо заставодавець не замінив або не відновив предмет за'
стави;
4) у разі порушення заставодавцем правил про наступну заставу;
5) порушення провадження у справі про відновлення платоспромож'
ності заставодавця або визнання його банкрутом;
6) прийняття рішення про ліквідацію заставодавця;
7) в інших випадках, установлених у договорі.
Задоволення за рахунок заставленого майна отримується відповідно до пріоритету такої застави. При цьому кредитори звичайно наполягають на от' риманні в заставу майна, яке ще не було передане в заставу, щоб мати найви' щий пріоритет.
Заставодавець може на власний розсуд звернути стягнення на заставлене майно як у судовому, так і в позасудовому порядку. Щоб уникнути можливих суперечок між заставодавцем та заставодержателем щодо способу звернення стягнення на заставлене майно, у договорі застави сторони найчастіше обира'
ють позасудовий обмежує гарантоване осіб звернутися до суду.
Незалежно від обраного порядку ти відомості про таке звернення хомого майна та одночасно повідомити ваних заставодержателів (ось чому потрібна бов'язання та плани отримати задоволення через суд, або у позасудовому порядку.
До позасудових способів звернення стягнення на жать такі:
1) передача рухомого майна, що є предметом застави, у власність держателя в рахунок виконання забезпеченого заставою зобов'
2) продаж заставодержателем заставленого майна шляхом укладення говору купівлі'продажу з іншою особою'покупцем або на публічних торгах;
3) відступлення заставодержателеві права задоволення забезпеченої заста' вою вимоги в разі, якщо предметом застави є право грошової вимоги;
4) переказ заставодержателеві відповідної грошової суми, зокрема в по' рядку договірного списання, якщо предметом застави є гроші або цінні папери.
У випадку звернення стягнення поза судом заставодавцеві надається тридцять днів на виконання забезпеченого заставою зобов'язання. Крім того, навіть у випадку, коли цей термін сплив, і починається звернення стягнення на заставлене майно, заставодавець може зупинити позасудову процедуру в таких випадках:
• якщо заставодавець відмовляється передати заставлене майно у во' лодіння заставодержателеві, то останній не може самостійно відібрати таке майно: за законом звернення стягнення має здійснюватися у су' довому порядку; • якщо заставодавець заперечує проти передачі заставленого майна у власність заставодержателя, то такий перехід права власності можли' вий лише у судовому порядку.
Слід пам'ятати, що виконати забезпечене моменту продажу заставленого нього. При цьому заставодержателеві витрати, пов'язані з пред'явленням
Тридцятиденний термін не є обов'язковим гроші, боргові цінні папери, за якими настав сплаті на вимогу, а також на пайові та похідні цінні папери за мають обіг на організованому ринку цінних паперів.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Застава рухомого майна» з дисципліни «Кредитування: щотреба знати підприємцям»